Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

Święta Bożego Narodzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy 2011 we Wrocławiu

jarmark_bozonarodzeniowy_wroclaw_foto
Kupcy z Polski, Litwy, Węgier, Niemiec, Białorusi, Austrii i Czech rozgościli się na wrocławskim Rynku, gdzie rozpoczął się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Tegoroczną atrakcją są pokazy i warsztaty rzeźbienia w lodzie, gdzie pod okiem instruktora - rzeźbiarza, gdzie m.in. powstaje z bryły lodowej Królowa Śniegu. Pokazy technik rzeźbienia w lodzie zaplanowano na 3. grudnia.

Jak wydłużyż trwałość choinki

choinka_zachęty
Naukowcy z Kanady wyjaśnili mechanizm odpowiedzialny za opadanie igieł z choinki. Dzięki temu będzie można dwukrotnie przedłużyć jej trwałość - informuje pismo "Trees".

Świąteczna iluminacja na Trakcie Królewskim

stare_miasto_swiateczne_gal1
Świąteczna iluminacja rozbłyśnie w Warszawie 4. grudnia podczas  koncertu mikołajkowego, który odbędzie się  na Placu Zamkowym. Światełka na choince, Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu i w dalszej części Traktu Królewskiego aż do ul. Gagarina zostaną zapalone o godz. 17.00 przez prezydent miasta.

Jak przystrojona choinka stała się symbolem świąt

boze_narodzenie_pozytywy_2008
Zwyczaj strojenia choinki, najbardziej widocznego i obowiązkowego dziś symbolu świąt Bożego Narodzenia, jest wbrew pozorom stosunkowo młody. W Europie przyjął się dopiero w XVII wieku, do Polski przyszedł jakieś sto lat później. Na dobre zadomowił się u nas przełomie XIX i XX wieku - i to nie bez problemów.

Prawie wszyscy Polacy kultywują zwyczaje świąteczne

bombki_foto
Prawie wszyscy Polacy kultywują popularne bożonarodzeniowe zwyczaje takie jak ubieranie choinki, dzielenie się opłatkiem, spożywanie postnych potraw w wigilię. Nieco rzadziej deklarujemy przywiązanie do zwyczajów typowo religijnych: uczestnictwa w pasterce czy modlitwy przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy - wynika z najnowszego badania CBOS.

Pierwsza gwiazdka

gwiazdka_foto
W tym roku na bycie pierwszą wigilijną gwiazdką największe szanse mają Wega oraz Capella, a - jeśli zaliczymy do tego grona planety - to także jasny Jowisz - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Tajemnice obrazów Bożego Narodzenia

gwiazdka_foto
Dlaczego w przedstawieniach Bożego Narodznia pojawia się świeca? Czego symbolem są pieluszki, w które zawinięte jest Dzieciątko Jezus? O świecie inspiracji i symbolach zatrzymanych na obrazach bożonarodzniowych będzie można usłyszeć 16. grudnia w Kawiarni Mesita w Warszawie.

Christmas Palm w Berlinie

christmas_palm_plakat
Zmultiplikowana wystawa Christmas Palm zostanie uruchomiona 20. grudnia w wielu miejscach Berlina. Ten nietypowy projekt artystyczny o charakterze gry miejskiej ma pomóc w poradzeniu sobie z depresją zimowych wieczorów, a także demaskować tandetną otoczkę powstałą wokół Świąt Bożego Narodzenia.

Święta w szczecińskiej Kamienicy nr 1

kamienica_numer_1_skan
Schronienie przed przedświątecznym pośpiechem, zabieganiem i gubieniem sensu świątecznego czasu proponują mieszkańcom Szczecina organizatorzy imprezy Święta w Kamienicy nr 1. Na dziedzińcu i we wnętrzach zabytkowej kamienicy przy ul. Wojciecha zaplanowano wiele atrakcji, m.in. program dla najmłodszych oraz wernisaż i koncert.

Gęś w sosie makowym

Przepis na porcje dla 4 osób. Czas przygotowania: 35 minut + czas marynowania.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość