Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

Tadeusz Różewicz

Krótkie Historie Jaskulskiego w Domku Grabarza

krotkie_historie_plakat
Powrót, Krótkie Historie i Machina to trzy nowe prace Wiesława Jaskulskiego, szczecińskiego fotografa i poety. Artysta zaprezentuje je podczas pokazu diaporamy 6. maja w Domku Grabarza w Szczecinie.

to i owo Różewicza - premiera książki

to_i_owo_zajawka
Premierowe wiersze, felietonowe zapiski i groteski, a także bogaty materiał ilustracyjny - autorskie rysunki, przedruki rękopisów i dedykacje przyjaciół poety - znajdą się w nowej książce Tadeusza Różewicza zatytułowanej to i owo. Zbiór ukaże się 29. listopada nakładem Biura Literackiego. Pierwsze dwa wiersze zostały opublikowane przedpremierowo na stronie internetowej wydawnictwa.

Różewicz Open Festiwal 2012 w Radomsku

matka_fot_weronika_wierzchowska
IV edycja Różewicz Open Festiwal trwa w Radomsku - mieście, w którym Janusz, Stanisław i Tadeusz Różewiczowie spędzili swoje młode lata. Nowością wśród propozycji festiwalowych są Akademia Teatru i Akademia Filmu, koncert muzyki filmowej i konferencja naukowa.

Horror poeticus Piotra Śliwińskiego

horror_poeticus_okladka
Horror poeticus, zbiór szkiców krytycznoliterackich Piotra Śliwińskiego, ukaże się 13. września nakładem Biura Literackiego. W tomie znalazły szkice interpretacyjne obejmujące poezję od Tadeusza Micińskiego do Adama Wiedemanna oraz teksty poświęcone "mistrzom": Czesławowi Miłoszowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Wisławie Szymborskiej i Adamowi Zagajewskiemu.

III Festiwal Opery Współczesnej we Wrocławiu

pulapka_plakat
Pułapka Zygmunta Krauzego w reżyserii Eweliny Pietrowiak zainauguruje 28. września trzecią edycję odbywającego się w cyklu dwuletnim Festiwalu Opery Współczesnej. Libretto, na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza, opracował kompozytor we współpracy z Grzegorzem Jarzyną. Wydarzeniem Festiwalu będzie koncertowe wykonanie Aniołów w Ameryce Petera Eötvösa (29. września), należącego do największych indywidualności współczesnej muzyki.

Dyplomowe Białe małżeństwo na warszawskiej scenie

biale_malzenstwo_gal7
Białe małżeństwo Tadeusza Różewicza w wykonaniu studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku będzie można dwukrotnie zobaczyć w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie: 21. maja o godz. 19:00 oraz 22. maja o godz. 18:00.

Białe małżeństwo lalkarzy z Białegostoku - galeria

Białe małżeństwo Tadeusza Różewicza w wykonaniu studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Młodzi aktorzy wystąpią dwukrotnie w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie: 21. maja o godz. 19:00 oraz 22. maja o godz. 18:00.

Dorzecze Różewicza na 90. urodziny poety

tadeusz_rozewicz_foto
Biuro Literackie zapowiada serię publikacji i projektów uświetniających 90. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, która przypada w 2011 r. Po wydanej w czerwcu Wycieczce do muzeum, a także planowanym na listopad Marginesie, ale..., na stronie biuroliterackie.pl rozpoczął się właśnie cykl Dorzecze Różewicza.

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2010

rozewicz_open_festiwal_2010_plakat
Projekcje filmów, spektakle i warsztaty teatralne, wernisaże, koncerty  oraz spotkanie z Janem Peszkiem i Marią Dębicz to niektóre propozycje tegorocznej edycji Różewicz Open Festiwal 2010. Festiwal odbędzie się od 4. do 11. października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Hasło przewodnie imprezy: Różewicz dla XXI w.

Czytanie w Biurze z Różewiczem

tadeusz_rozewicz_foto
Tadeusz Różewicz będzie bohaterem pierwszego "Czytania w Biurze", które odbędzie się 30. września w nowej siedzibie Biura Literackiego w Przejściu Garncarskim 2. Spotkaniu będzie towarzyszyła prezentacja niedawno wydanego zbioru opowiadań Wycieczka do muzeum.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość