Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

totalitaryzm

Ukazała się biografia rotmistrza Pileckiego

ochotnik_okladka
"Bohater naszych czasów" - tak Witolda Pileckiego określa Marco Patricelli, autor biografii rotmistrza, który dobrowolnie znalazł się w Auschwitz, aby napisać raport o panujących tam warunkach. Książka Ochotnik właśnie ukazała się po polsku.

Róża Smarzowskiego - galeria

Lato 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, włącznie z obecnością przy śmierci żony zamordowanej przez hitlerowców, wędruje przez Mazury. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem.

Dokument o Łupaszce w Domu Spotkan z Historią

lupaszko_plakat
Dwuczęściowy dokument poświęcony majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi - uczestnikowi kampanii wrześniowej, organizatorowi partyzantki na Wileńszczyźnie i dowódcy 5 Wileńskiej Brygady AK zwanemu Łupaszką - zostanie zaprezentowany 12. października w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów

dam_im_imie_na_wieki_okladka
Historie pochodzących z okolic Treblinki ponad 250 zamordowanych za pomoc Żydom, ponad 330 Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i ponad 300 osób z narażeniem życia niosących pomoc żydowskim sąsiadom znalazły się w książce, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek. Publikację można pobrać bezpłatnie w ebooku.

Rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

rotmistrz_pilecki_foto2_d
13. maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji urodził się Witold Pilecki, uczestnik walk o Wilno, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii polskiej, konspirator, więzień Auschwitz, ofiara komunistycznych represji.

Wznowienie Długiego marszu

dlugi_marsz_okladka
Wznowienie książki Sławomira Rawicza Długi marsz, która była podstawą scenariusza filmu Niepokonani Petera Weira, trafiło 6. kwietnia do polskich księgarń. Polska premiera filmu - 8. kwietnia.

Peter Weir na polskiej premierze Niepokonanych!

niepokonani_zdjęcie_z_planu
Peter Weir, twórca filmów Piknik pod wiszącą skałą oraz Pan i władca na krańcu świata, przyjedzie do Polski na polską premierę swojego najnowszego filmu z Colinem Farrellem i Edem Harrisem. Niepokonani (The Way Back) to historia polskich więźniów, którzy uciekli z sowieckiego gułagu.

Wznowienie Opowiadań kołymskich

opowiadania_kolymskie_okladka
Opowiadania kołymskie Warłama Szałamowa, jedna z najbardziej wstrząsających książek opisujących łagrową rzeczywistość, ukazały się w nowej polskiej edycji. Książka w tłumaczeniu Juliusza Baczyńskiego nie była wznawiana od 10. lat.

"Chiny - Tajwan - Tybet" - konferencja w Warszawie

Konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z polityką regionalną w Azji Wschodniej, a szczególnie stosunkom między Chinami, Tajwanem i Tybetem, odbędzie się 9. czerwca w Collegium Civitas w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział naukowcy i politycy zajmujący się tym regionem świata.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość