Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

Warszawski Festiwal Filmowy

Laureaci 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

ida_plakat
Warsaw Grand Prix, główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym WFF, zdobył film IDA w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (Polska). Jury nagrodziło film za rewelacyjne połączenie scenariusza, reżyserii, zdjęć, gry aktorskiej i muzyki, z którego powstał piękny i delikatny film, portretujący polskie powojenne społeczeństwo lat 60., zmagające się z własnymi demonami.

Ida zdobyła również nagrodę jury ekumenicznego.

29. Warszawski Festiwal Filmowy

29_wff
Dwa polskie filmy znalazły się w Konkursie Międzynarodowym 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego: W ukryciu Jana Kidawy-Błońskiego oraz Ida Pawła Pawlikowskiego. 29. WFF odbędzie się w dniach 11-20 października 2013 w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Multikinie Złote Tarasy.

Imagine z Nagrodą Publiczności 28. WFF

imagine_plakat
Film Imagine w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego zwyciężył w Plebiscycie Publiczności 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w kategorii filmów fabularnych.

Tango Libre z nagrodą główną 28. WFF

tango_libre_plakat
Film Tango Libre zdobył Główną Nagrodę - Warsaw Grand Prix 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nagroda za Najlepszą Reżyserię przypadła Andrzejowi Jakimowskiego za film Imagine. Jury przyznało też nagrodę specjalną: otrzymał ją rumuńsko-francuski obraz Ślimaki i ludzie.

Przedsprzedaż biletów na WFF 2012

28_wff_logo
Rozpoczyna się przedsprzedaż biletów na tegoroczny Warszawski Festiwal Filmowy. Od 3. października kinomani będą mogli zaopatrzyć się w wejściówki na wybrane filmy w salonie Empik Junior przy Marszałkowskiej.

Rodzinny Weekend Filmowy na 28. WFF

28_wff_logo
Tegoroczny Rodzinny Weekend Filmowy rozpocznie się w piątek 19. października. Specjalny program przygotowany z myślą o najmłodszych widzach to w większości filmy animowane. Projekcje odbędą się w Multikinie, sala 2. Dialogi przeczyta lektor.

Imagine filmem otwarcia 28. WFF

28_wff_logo
Europejska premiera najnowszego filmu Andrzeja Jakimowskiego Imagine otworzy 12. października 28. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Światowa premiera premiera filmu odbędzie się 10. września podczas rozpoczynającego się 6. września 2012 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, największego i najważniejszego festiwalu filmowego w Ameryce Północnej. Premiera azjatycka na początku października w Busan.

Portret o zmierzchu na dużym ekranie

portret_o_zmierzchu_plakat
Portret o zmierzchu w reżyserii Angeliny Nikonowej, wstrząsający obraz współczesnej Rosji, trafi 17. sierpnia na ekrany polskich kin. Niskobudżetowa produkcja zrealizowana aparatem Canon Mark II została obsypana nagrodami i wyróżnieniami na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.

Laureaci 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

roza_gal1
Warsaw Grand Prix, główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym, ufundowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa zdobył film Róża w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Nagrodę za Najlepszą Reżyserię otrzymał Santiago Amigorena za film Inna cisza.

27. Warszawski Festiwal Filmowy - Nagroda Publiczności

roza_gal1
Róża Wojciecha Smarzowskiego wygrała w Plebiscycie Publiczności 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w kategorii filmów fabularnych. Polska produkcja zdobyła wcześniej Grand Prix festiwalu. W kategorii dokumentów laureatem widzów został film Buck w reż. Cindy Meehl. Plebiscyt publiczności odbył się podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego po raz dwudziesty piąty.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość