Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

więzienie

Wystawa Sztuki Więziennej w Lublinie

wystawa_sztuki_wieziennej_foto
Przedmioty wykonane z mydła i chleba, rzeźby w drewnie, szkice i akwarele, a także nielegalne maszynki do tatuażu wykonane z podstawowych dostępnych dla więźnia przedmiotów można pglądać na Wystawie Sztuki Więziennej prezentowanej w Centrum Kultury w Lublinie.

Zły na Scenie Prapremier InVitro

zly_plakat
Dariusz Jeż, obecnie aktor Sceny Prapremier InVitro, w przeszłości zajmował się działalnością przestępczą, za którą otrzymał i odsiedział kilkuletni wyrok. Na podstawie jego przeżyć i doświadczeń powstał spektakl Zły, który zostanie wystawiony dwukrotnie 10. maja w Teatrze Centralnym w Lublinie.

Jan Szurmiej o odeskich błatnych pieśniach

jan_szurmiej_foto
Słowo "błatnoj" oznacza profesjonalnego przestępcę, człowieka solidaryzującego się z normami i kodeksem życia świata przestępczego, zajmującego określone miejsce w nieformalnej hierarchii więźniów (takie samo znaczenie ma określenie "błatny" w polskim żargonie środowisk przestępczych).

Powiększenie Agnieszki Prusak w Entropii

powiekszenie_plakat
Wernisaż wystawy fotograficznej Agnieszki Prusak Powiększenie | Blow Up odbędzie się 5. marca we wrocławskiej Galerii Entropia. Tym razem autorka zaprezentuje cykl zdjęć wykonanych w więzieniu.

Psychopaci szybciej wychodzą z więzienia

Psychopatyczni przestępcy wychodzą na wolność szybciej niż inni - dowodzą badania przeprowadzone w Kanadzie, o których pisze "New Scientist".

Także w więzieniach czytamy dzieciom

cala_polska_czyta_dzieciom_plakat
W polskich więzieniach odbędą się szkolenia dotyczące edukacji kulturalnej i emocjonalnej. Projekt skierowany jest do osób odbywających karę pozbawienia wolności, a w szczególności do matek, które w więzieniu przebywają wraz ze swoimi małymi dziećmi. Od września będą one uczyły się zaspokajać potrzeby emocjonalne maluchów. Od września szkolenia takie poprowadzi Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Spłacam dług po Moim długu

splacam_dlug_okladka
Druga książka Sławomira Sikory zatytułowana Spłacam dług ukaże się we wrześniu – zapowiada Wydawnictwo Albatros. Ułaskawiony w grudniu 2005 roku uczestnik jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych lat 90., która stała się inspiracją filmu Krzysztofa Krauzego Dług, spowiada się na kartach książki z ostatnich lat swojego życia.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość