Niedziela, 2017.08.20 Bernarda, Sabiny, Samuela
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

wigilia

IX Warszawskie Spotkanie Wigilijne

ix_warszawskie_spotkanie_wigilijne_plakat
Wspólne kolędowanie, prezenty, degustacja tradycyjnych potraw to część niedzielnych atrakcji zaplanowanych w ramach Warszawskiego Spotkania Wigilijnego, które odbędzie się 16. grudnia na placu Teatralnym w stolicy.

Starosłowiańskie tropy polskiej Wigilii

bombki_foto
Obecność na wigilijnym stole maku, miodu czy grzybów sięga korzeniami kultury starosłowiańskiej - wskazują etnologowie. Niektórym potrawom przypisano właściwości pomocne w osiąganiu łączności między światem doczesnym a zaświatami.

Wigilia dawniej i dziś

golob
Dawniej obchody świąt Bożego Narodzenia związane były z większymi przygotowaniami duchowymi - uważa Klara Sielicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Według niej obecnie często głównym punktem Wigilii jest obfita kolacja.

Naukowcy pomogą znaleźć pierwszą gwiazdkę

pierwsza_gwiazdka_grafika
W wigilijny wieczór wszyscy stajemy się astronomami wypatrując gwiazdki, która daje sygnał do świętowania. Tylko... co to za gwiazda? 22. grudnia będzie można bliżej ją poznać, a nawet obejrzeć przez teleskop w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

VIII Warszawskie Spotkanie Wigilijne

swiatelko_wigilijne
Wspólne kolędowanie, prezenty, tradycyjne potrawy wigilijne to tylko część atrakcji ósnego Warszawskiego Spotkania Wigilijnego, które odbędzie się 18. grudnia na Placu Teatralnym. Nie zabraknie Świętego Mikołaja, który wraz ze Śnieżynką przygotuje dla najmłodszych różne zabawy i prezenty.

Koncert Wigilijny Sinfonii Varsovii

koncert_wigilijny_sinfonii_varsovii_plakat
Concerto Grosso Na Boże Narodzenie A. Corellego i Muzyka sztucznych ogni G. Haendla znalazły się w programie Koncertu Wigilijnego Sinfonii Varsovii, który odbędzie się 15. grudnia w siedzibie orkiestry w Warszawie. Wstęp wolny.

Prońko i Jarocka gwiazdami zielonogórskiej Wigilii

irena_jarocka_premiera_gal32
Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Ireny Jarockiej Ponieważ znów są Święta... oraz Koncert Charytatywny Warto jest pomagać z udziałem Krystyny Prońko znalazły się w programie miejskiej Wigilii dla mieszkańców Zielonej Góry. Miejska Wigilia rozpocznie się 19. grudnia o godz. 14.00.

VII Warszawskie Spotkanie Wigilijne

vii_wigilia_warszawska_plakat
Tradycyjne potrawy wigilijne: bigos, pierogi z kapustą i grzybami, karp smażony, upominki dla warszawiaków, słodycze i dzielenie się opłatkiem oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych to atrakcje VII Warszawskiego Spotkania Wigilijnego, które odbędzie się 19. grudnia na Placu Teatralnym.

Wigilia Jazzowa w Klubie Winda

Kolędy w wykonaniu Ilony Damięckiej (pianistki, wokalistki), jej męża Szymona Damięckiego (gitara akustyczna, wokal) i przyjaciół Ireneusza Kaczmara (fretless bas) oraz Łukasza "Drumla" Ruszkowskiego (instrumenty perkusyjne świata) będzie można usłyszeć 21. grudnia podczas Wigilii Jazzowej w Klubie Winda w Gdańsku.

Prawie wszyscy Polacy kultywują zwyczaje świąteczne

bombki_foto
Prawie wszyscy Polacy kultywują popularne bożonarodzeniowe zwyczaje takie jak ubieranie choinki, dzielenie się opłatkiem, spożywanie postnych potraw w wigilię. Nieco rzadziej deklarujemy przywiązanie do zwyczajów typowo religijnych: uczestnictwa w pasterce czy modlitwy przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy - wynika z najnowszego badania CBOS.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość