Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

William Szekspir

Pięć wieczorów z premierami Teatru Polskiego

Otello_fot_Krzysztof_Bielinski_2
Przegląd premier wystawionych od września do czerwca poponuje na zakończenie sezonu 2012/2013 Teatr Polski w Poznaniu. Od 25. do 29. czerwca będzie można obejrzeć na poznańskiej scenie najnowsze produkcje zespołu: Otello Williama Szekspira w reż. Pawła Szkotaka, Wieczny kwiecień Jarosława Jakubowskiego w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, Piszczyk Jana Czaplińskiego i Piotra Rowickiego w reż. Piotra Ratajczaka, Zażynki Anny Wakulik w reż. Katarzyny Kalwat oraz Balladyna Marcina Cecko w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego.

Mural Romea i Julii na Teatrze Powszechnym

W związku z premierą spektaklu Romeo i Julia we współczesnej inscenizacji Grażyny Kani, na jednej ze ścian Teatru Powszechnego w Warszawie powstał pierwszy wielkoformatowy obraz.

Otello według Pawła Szkotaka - galeria

Piotr Borowski i Michał Kaleta zagrają główne role w szekspirowskim Otellu wyreżyserowanym przez Pawła Szkotaka. Premiera spektaklu odbędzie się 6. kwietnia na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu. Uwspółcześniona wersja sztuki zostanie wystawiona w przekładzie Stanisława Barańczaka.

Tadeusz Łomnicki jako Król Lear - wystawa fotografii

tadeusz_lomnicki_plakat_wystawy
Zdjęcia Tadeusza Łomnickiego jako Króla Leara zrealizowane podczas prób do spektaklu, który nigdy nie powstał, będą prezentowane na wystawie w Centrum Kultury "ZAMEK" we Wrocławiu. Fotografie autorstwa Mariusza Stachowiaka to jedyny namacalny ślad przedstawienia, które nie powstało ze względu na nagłą śmierć aktora.

Teatr w obiektywie - Tadeusz Łomnicki - galeria

Zdjęcia Tadeusza Łomnickiego jako Króla Leara zrealizowane podczas prób do spektaklu, który nigdy nie powstał, będą prezentowane na wystawie w Centrum Kultury "ZAMEK" we Wrocławiu. Wernisaż ekspozycji fotografii autorstwa Mariusza Stachowiaka odbędzie się 27. marca.

Poezja irlandzka w Łazienkach

poezja_wysp_brytyjskich_plakat
Krzysztof Tyniec i Dorota Nowakowska zaprezentują 20. stycznia wiersze irlandzkie ze zbioru Odmień mi serce podczas spotkania z cyklu "Salony Poezji K40" w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

William Shakespeare: Burza - fragment

burza_okladka
Burza, najsłynniejsza tragikomedia Shakespeare’a, często uznawana za syntezę jego poglądów na człowieka i teatr, ukazała się 7. listopada w Polsce w nowym tłumaczeniu. To kolejny, po Makbecie i Wieczorze trzech króli, tom edycji dramatów mistrza ze Stratfordu w przekładach Piotra Kamińskiego.

Polska premiera Pieśni Leara

piesni_leara_gal3
Nagrodzony trzema prestiżowymi nagrodami na Fringe Festival w Edynburgu spektakl Pieśni Leara w wykonaniu Teatru Pieśń Kozła będzie miał polską premierę we Wrocławiu 28. września.

Pieśni Leara - zdjęcia ze spektaklu

Pieśni Leara - zrealizowane przez Teatr Pieśń Kozła - nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół pod okiem Grzegorza Brala, reżysera spektaklu, skoncentrował sie na wyborze kluczowych scen z Króla Leara, które stanowiły inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość