Środa, 2017.10.18 Hanny, Klementyny, Łukasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

18. października

18. października

1523 - urodziła się Anna Jagiellonka;

1558 - w Polsce uruchomiono pierwszą międzynarodową linię pocztową Kraków - Wenecja;

1792 - francuski minister spraw wewnętrznych Roland polecił malarzowi Davidowi przygotowanie planu przekształcenia podparyskiego pałacu królewskiego Luwr w muzeum. Otwarcie dla publiczności nastąpiło 8 listopada 1793 r.;

1867 - Stany Zjednoczone formalnie przejęły Alaskę od Rosji.

Więcej w kalendarium »

wiosna

7. Półmaraton Warszawski otworzy sezon biegowy

7_polmaraton_warszawski_plan
Pierwsza wiosenna niedziela będzie dla tysięcy biegaczy okazją do rozpoczęcia sezonu biegowego w Warszawie. Ulicami stolicy przebiegnie Półmaraton Warszawski, który zgromadzi blisko 8 tys. uczestników. Start biegu o godz. 10.00.

W Gorzowie zakwitły stokrotki

stokrotka
Przy gorzowskim szpitalu zakwitły stokrotki, a na niektórych krzewach pojawiają się pąki. Jeśli taka pogoda utrzyma się przez kilka kolejnych tygodni, to możemy spodziewać się, że przyroda zacznie zachowywać się jak podczas klasycznego przedwiośnia - mówią naukowcy.

Wiosenne otwarcie Ogrodu Botanicznego w Warszawie

przebisniegi_foto
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego zostanie 9. kwietnia otwarty dla zwiedzających po zimowej przerwie - poinformowała rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego Anna Korzekwa.

Wiosna rozpoczęła się na dobre

krokus
Do Parku Narodowego "Ujście Warty" (Lubuskie) zawitały pierwsze w tym roku bociany. Przyrodnicy obserwują także coraz więcej innych gatunków ptaków charakterystycznych dla tej pory. To czas, kiedy warto odwiedzić to miejsce.

Wracają żurawie i pierwsze bociany

Nad Podkarpaciem pojawiły się klucze wracających z zimowania żurawi. Do swoich gniazd dotarły też pierwsze wracające z Afryki bociany - informuje ornitolog Marian Stój.

Marzannę topiono już w XV wieku

wiosna_infografika
Jednym z polskich zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie symbolizującej zimę Marzanny. Według etnograf Małgorzaty Oleszkiewicz, jego początki sięgają co najmniej XV wieku.

Początek astronomicznej wiosny

krokus
W nocy z 20. na 21. marca o godzinie 0.21 Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej, rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. 

VI Festiwal Wiosny w Poznaniu

festiwal_wiosny_logo
Claudia Castellucci, reżyserka i choreografka Societas Raffaello Sanzio - jednego z najbardziej znanych włoskich teatrów awangardowych - będzie głównym gościem VI edycji Festiwalu Wiosny w Poznaniu. Festiwal rozpocznie się 18. marca i potrwa cztery dni.

Wiosna za progiem

krokus
20. marca o godz. 18.32 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Czy będzie ją można od razu poczuć? Są już jej pierwsze oznaki, ale - jak zauważa klimatolog - wiosen jest parę. W dodatku są osoby, którym radosna wiosna psuje nastrój - dodaje psycholog.

Zaczyna się astronomiczna wiosna

wiosna_infografika
20. marca o godzinie 18:32 Słońce wstąpi w znak Barana rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość