Środa, 2017.03.29 Marka, Wiktoryny, Zenona
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

29. marca

29. marca

Czasem i w marcu  zetnie wodę w garncu.

1848 - we Włoszech powstał legion polski, którego inicjatorem był m. in. Adam Mickiewicz;

1930 - odbyła się premiera Moralności pani Dulskiej, pierwszego polskiego filmu udźwiękowionego;

1973 - ostatni żołnierz amerykański opuścił Wietnam Południowy.

Więcej w kalendarium »

Witkacy

Jan Englert wystawia Witkacego

bezimienne_dzielo_grafika
Bezimienne dzieło Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jana Englerta zostanie wystawione w Teatrze Narodowym w Warszawie. Premiera zapowiadana jest na 2. marca.

Małe formy teatralne w Instytucie Grotowskiego

Monosytuacje_plakat_Studia_Matejka
Prapremierami spektakli Charmolypi oraz The Woman Decomposed rozpocznie się 1. lutego w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu cykl małych form teatralnych Monosytuacje. W programie znalazły się: klasyczne monodramy oparte na tekście literackim, przedstawienia teatru tańca, a także pokaz multimedialny w wykonaniu zarówno młodych, jak i doświadczonych twórców.

O listach Witkacego w Teatrze Laboratorium

listy_do_zony_t_4
Spotkanie z Januszem Deglerem poświęcone czwartemu tomowi Listów do żony (1936-1939) Stanisława Ignacego Witkiewicza odbędzie się 17. stycznia w Sali Teatru Laboratorium we Wrocławiu. Fragmenty wspomnień Jadwigi Witkiewiczowej przeczyta Jolanta Góralczyk, a listy Witkacego - Jacek Bunsch. Wstęp wolny.

Matka Gyubala Wahazara w Łaźni Nowej

matka_fot_weronika_wierzchowska
Spektakl - kompilacja Matki oraz Gyubala Wahazara Witkacego w wykonaniu aktorów Centrali71 z Wrocławia zostanie wystawiony 15. i 16. października w Łaźni Nowej w Krakowie.

Grupa Avis wystawia Wariata i zakonnicę

wariat_i_zakonnica_plakat
Nieformalna Grupa Avis po raz pierwszy podjęła próbę współczesnej interpretacji dzieła klasycznego: 10. października zespół wystawi w Warszawie dramat Witkacego Wariat i zakonnica.

Teatralna Noc Prób 2012 w Poznaniu

7_teatralna_noc_prob_plakat
Adaptacje literackie, spektakle z repertuaru Studia Prób oraz przedstawienia, które jeszcze nie wyszły poza kulisy czyli premiery będą prezentowane przez całą noc z 11. na 12. maja w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Start o godz. 18.30, finał - o 5.00 rano. Na wszystkie spektakle wstęp jest wolny.

Wariat i zakonnica w Teatrze Druga Strefa

wariat_i_zakonnica_foto
Sylwester Biraga przygotował w Teatrze Druga Strefa nowy spektakl. Premiera Wariata i zakonnicy Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii oraz z choreografią i scenografią Biragi odbędzie się 19. sierpnia.

Obraz Witkacego wrócił do Stawiska

portret_iwaszkiewiczow_obraz
Odzyskany niedawno przez policję Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów pędzla Witkacego po sześciu latach wrócił do Stawiska. Z tej okazji odbędzie się 4. września uroczystość powitania obrazu. W programie prelekcja Piotra Ogrodzkiego oraz koncert pieśni w wykonaniu m.in. Jadwigi Rappé.

Życie prywatne elit artystycznych II RP

zycie_prywatne_elit_artystycznych
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zofia Nałkowska, Franz Fiszer, Hanka Ordonówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bruno Schulz, Bolesław Leśmian, Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Karol Szymanowski, Artur Rubinstein i Jan Kiepura - to niektóre z postaci 20-lecia międzywojennego, które przywołuje w swojej książce Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej Sławomir Koper.

Stuhr-Witkacy - sesja zdjęciowa

Wielbiciele Witkacego znakomicie znają te pozy. Tym razem, tuż przed premierą filmu Mistyfikacja, w niezwyklej sesji zdjęciowej wziął udział odtwórca roli mistrza artystycznej prowokacji Jerzy Stuhr.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość