Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

wybitni Polacy

Rowery atomowe w Ogrodzie Saskim

sklodowska_mural_gal6
Rowery atomowe, wielka Ręka Marii, polon i rad oraz Akcelerator cząstek pojawią się na przełomie października i listopada na ulicach Warszawy. Te niecodzienne nazwy to tytuły instalacji, które wyznaczą w stolicy nowy szlak turystyczny - Ścieżkę Śladami Marii Skłodowskiej-Curie.

Ukazała się biografia rotmistrza Pileckiego

ochotnik_okladka
"Bohater naszych czasów" - tak Witolda Pileckiego określa Marco Patricelli, autor biografii rotmistrza, który dobrowolnie znalazł się w Auschwitz, aby napisać raport o panujących tam warunkach. Książka Ochotnik właśnie ukazała się po polsku.

Dokument o Łupaszce w Domu Spotkan z Historią

lupaszko_plakat
Dwuczęściowy dokument poświęcony majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi - uczestnikowi kampanii wrześniowej, organizatorowi partyzantki na Wileńszczyźnie i dowódcy 5 Wileńskiej Brygady AK zwanemu Łupaszką - zostanie zaprezentowany 12. października w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Julia Hartwig - poetka z Lublina

Julia Hartwig urodziła się 14. sierpnia 1921 roku w Lublinie. Poetka uczyła się w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej w Lublinie, w którym zdała maturę w 1939 roku. W 1936 roku, w szkolnym piśmie "W Słońce" opublikowała swój pierwszy wiersz.

Janusz Morgenstern - reżyser, scenarzysta i producent

Znakomity polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy Janusz Morgenstern urodził się 16. listopada 1922 roku w Mikulińcach na Podolu. Po wojnie studiował w łódzkiej szkole filmowej, którą ukończył w 1954 roku. Początkowo pracował na planie filmowym jako asystent  Andrzeja Wajdy i Wandy Jakubowskiej.

Powstaje przewodnik śladami Skłodowskiej-Curie

sklodowska_mural_gal6
Śladami rodziny Marii Skłodowskiej-Curie po Ziemi Świętokrzyskiej ma poprowadzić turystów książka-przewodnik, którego wydanie zapowiada na maj Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska. Skupieni w nim regionaliści uczczą wydawnictwem trwający właśnie "rok noblistki". Opracowanie przygotowuje troje członków Stowarzyszenia - Ryszard Garus, Jacek Skrzypczak i Elżbieta Stec.

Rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

rotmistrz_pilecki_foto2_d
13. maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji urodził się Witold Pilecki, uczestnik walk o Wilno, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii polskiej, konspirator, więzień Auschwitz, ofiara komunistycznych represji.

Ukazała się biografia Hedy "Szarego"

antoni_heda_szary_biografia
Ukazała się biografia dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, Antoniego Hedy "Szarego", który wsławił się rozbiciem ubeckiego więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku. Książkę Sebastiana Piątkowskiego i Marcina Sołtysiaka wydało Muzeum Historii Kielc.

2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie

Rok 2011 został ogłoszony Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie w stulecie otrzymania przez uczoną drugiego Nobla za odkrycie polonu i radu.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość