Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

wystawa malarstwa

Renesans inspiracją dla szczecinian - wystawa pokonkursowa

renesans_dwoch_swiatow
Obraz Józefy Grześkowiak Współczesna Madonna z dzieciątkiem oraz fotografia Moniki Miśków Portret zajęły pierwsze miejsca w Regionalnym Konkursie Malarstwa i Fotografii Osób z Wadami Słuchu RENESANS DWÓCH ŚWIATÓW.

Guercino - arcydzieła włoskiego baroku w Muzeum Narodowym

Guercino_plakat_wystawy
Monumentalne obrazy, studia rysunkowe, szkice i ryciny Guercina - jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku - można oglądać od 20. września w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na wystawie znalazły się najsłynniejsze kompozycje pochodzące z kolekcji włoskich - pinakoteki oraz kościołów i pałaców Cento, rodzinnego miasta malarza, a także ze zbiorów słynnej rzymskiej Galleria Nazionale d’Arte Antica di Palazzo Barberini (Galerii Barberinich). 

Polski krajobraz na obrazach Hiszpana

platero_plakat_wystawy
Platero, hiszpański artysta mieszkający od 2007 r. w Polsce, proponuje widzom nowe spojrzenie na doskonale znany im krajobraz, który - widziany oczami przybysza - nabiera zaskakujących kształtów i kolorów. Jak polska codzienność stała się dla malarza z Madrytu egzotyką, będzie można przekonać się oglądając piętnaście jego prac w pracowni artystycznej Duży Pokój w Warszawie. Wernisaż - 20. września.

Rodzina Brueghlów - wystawa we Wrocławiu

rodzina_brueghlow_plakat
Dzieła z prywatnych kolekcji  z całego świata, niedostępne lub nigdy wcześniej nie wystawiane, będzie można oglądać od 23. lipca w Pałacu Królewskim we Wrocławiu na wystawie zatytułowanej Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego.

Polskie malarstwo współczesne - wystawa w Sandomierzu

polskie_malarstwo_wspolczesne_plakat
Polskie malarstwo współczesne, m.in. obrazy Antoniego Fałata, Jana Tarasina, Eugeniusza Markowskiego, Janusza Przybylskiego i Marka Sobczyka z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, prezentowane będzie na wystawie w tamtejszym Muzeum Okręgowym do końca września.

Think different - wystawa Agnieszki Pakuły

think_different_plakat
Think different to motto przewodnie pierwszej samodzielnej wystawy Agnieszki Pakuły. Składa się na nią seria nietypowych, mocno uwierających i prowokujących portretów różnych postaci - przez zwykłych ludzi po bohaterów literatury czy życia publicznego. Wernisaż odbędzie się 1. lutego w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.

Duch i krew słowiańszczyzny w Szczecinie

slowianski_duch_plakat
Młodzi artyści związani ze Szczecinem zaufali swoim słowiańskim korzeniom oraz pamięci pokoleń uśpionej we krwi i stworzyli wizerunki bóstw, duchów i demonów, w których wierzyli ich praprzodkowie. Efekt pracy inspirowanej mitologią słowiańską będzie można oglądać na wystawie malarstwa w Rockowym Klubie Muzycznym "Morion". Wernisaż odbędzie się 28. października.

Wielka konserwacja królewskich obrazów

bacciarelli_i_inni_plakat
Zakończył się pierwszy etap prac konserwatorskich obrazów prezentowanych w ramach wystawy Bacciarelli i inni. Królewska Kolekcja obrazów Stanisława Augusta. 20 września do Pałacu na Wyspie w Łazienkach Krolewskich w Warszawie powróciły 22 obrazy, wśród których znajdują się, m.in. Ptactwo domowe z bażantem i pawiami Melchiora de Hondecoeter, Portret Elżbiety z Lubomirskich Rybińskiej Adama Manyoki czy Portret młodego mężczyzny Pietera Verelst.

Gaba Kulka i Starsi Panowie na Festiwalu im. Kaliny Jędrusik

festiwal_kaliny_jedrusik_2012
Koncert Gaby Kulki, połączony z występami laureatów Konkursu Dobrej Piosenki, zakończy 18. lutego piątą edycję Festiwalu im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie. Bohaterami tegorocznego festiwalu i Konkursu Dobrej Piosenki będą Starsi Panowie.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość