Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

zachowania społeczne

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Warszawie

noworodek_foto
Julia i Jan były najczęściej nadawanymi dzieciom imionami w 2012 roku w Warszawie. Podobnie było rok wcześniej.

Startuje Archiwum Emigranta w Gdyni

archiwum_emigranta_plakat
Muzeum Emigracji w Gdyni rozpoczyna pierwszy etap projektu Archiwum Emigranta, którego celem jest dotarcie do wspomnień emigrantów oraz pracowników gdyńskiej infrastruktury portowej i emigracyjnej. Opowieści tych, którzy wyjeżdżali oraz osób, które odpowiadały za organizację wyjazdów i podróży, będą rejestrowane we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową.

Od Sawy do Kamy - prezentacja książki o warszawiankach

od_sawy_do_kamy_okladka
Unikalne zdjęcia archiwalne Warszawy i warszawianek znalazły się w albumie Od Sawy do Kamy, czyli kobiecy ruch społecznikowski. Publikacja zostanie zaprezentowana przez autorów - varsavianistów Tadeusza W. Świątka i Rafała Chwiszczuka - 19. października w klubie Chłodna 25 w Warszawie.

Materializm przeszkadza w związku

Pary, które mają więcej pieniędzy, częściej się kłócą i są ze sobą mniej szczęśliwe w porównaniu ze związkami, w których pieniądze nie stanowią aż tak dużej wartości - przekonują amerykańscy psycholodzy na łamach "Journal of Couple & Relationship Therapy".

Rodzinne posiłki a kapryszenie przy jedzeniu

dziecko_je_foto
Wspólne rodzinne jedzenie posiłków jest dobrą metodą zachęcającą dzieci do eksperymentowania z nowymi rodzajami pokarmów - informuje serwis Sciencedaily. 

Zgorzknienie jest niezdrowe

Naukowcy z Concordia University (Kanada) dowodzą, że istnieje związek między goryczą, odczuwaną w wyniku porażki, a jakością życia i zdrowiem fizycznym - informuje serwis EurekAlert. 

Eksperci: Polacy są w seksie mało wymagający

Polacy są zadowoleni ze swego życia seksualnego, ale tylko dlatego, że mają niewielkie w tym zakresie oczekiwania - stwierdzili specjaliści podczas międzynarodowego kongresu "Kobieta i mężczyzna - zdrowie reprodukcyjne i seksualne", który obył się w Warszawie.

Dzieci lubią zabawy ruchowe

dziecko_sportowe
Zachęcanie dzieci do aktywnej zabawy w czasie wolnym znacząco zwiększa ich aktywność fizyczną - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity". 

Zła praca gorsza dla psychiki niż bezrobocie

Praca źle wynagradzana, stawiająca duże wymagania, a nie dająca poczucia kontroli nad tym, co się robi, może mieć równie negatywny, a nawet gorszy wpływ na zdrowie psychiczne, niż brak zatrudnienia - wynika z badań, które publikuje pismo "Occupational and Environmental Medicine". 

Kreatywność zależy od pozytywnego myślenia

balwan_foto
Poprawianie sobie humoru śmiesznymi filmikami w internecie bądź kawałami wcale nie musi być marnotrawstwem czasu. Ludzie myślący pozytywnie są bardziej kreatywni - przekonują studenci z University of Western Ontario, których badanie opublikowano w magazynie "Psychological Science".
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość