Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

23. września

23. września

Dzisiaj godz. 11.05 rozpocznie się astronomiczna jesień.
W jesieni, gdy tłuste ptaki,
Mróz w zimie nie lada jaki.

63 r. p.n.e. - urodził się Oktawian August, "primus inter pares" - pierwszy wśród równych cesarz rzymski;

1922 - polski Sejm przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni;

1991 - Armenia proklamowała niepodległość.

Więcej w kalendarium »

Zbigniew Herbert

Międzynarodowa Nagroda Literacka Herberta dla Amerykanina

Merwin_fot_Mark_Hanauer
Amerykański poeta W. S. Merwin 3. czerwca odbierze - jako pierwszy laureat - Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci oraz czek na 50 tys. dolarów.

Czytam w podróży... Herberta

czytam_w_podrozy_herberta_logo
Kilkuset młodych ludzi będzie rozdawało 26. lutego zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta w środkach transportu, na przystankach i w przestrzeni miejskiej 16 polskich miast. Zakładki będą także dystrybuowane w bibliotekach miejskich oraz w wybranych księgarnio-kawiarniach.

Pieśni Pendereckiego otworzą sezon w Operze Bałtyckiej

Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, jedno z najnowszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego, będzie można usłyszeć 30. września podczas koncertu inaugurujący sezon artystyczny 2012/2013 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Brajlem w Warszawie

kamila_kraus_foto
Kamila Kraus zaprezentuje 20. lutego materiał ze swojej płyty Brajlem w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Na krążku wydanym jesienią zeszłego roku znalazły się piosenki z muzyką Ygora Przebindowskiego do tekstów m.in. Zbigniewa Herberta i Haliny Poświatowskiej.

CBOS: 60 proc. ankietowanych jest dumnych z bycia Polakiem

polska_flaga
Blisko 60 proc. ankietowanych jest dumnych z bycia Polakiem, 31 proc. dumę odczuwa rzadko, a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Większość ankietowanych odczuwa dumę, gdy za granicą słyszą o sukcesach sportowców czy o Janie Pawle II. Taki obraz społeczeństwa wyłania się z najnowszego sondażu CBOS.

31. Przegląd Piosenki Aktorskiej

31_ppa_logo
The Magnets, Babylon Circus, Brendan Perry, Pustki - to tylko część wykonawców, którzy wystąpią na  31. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Festiwal rozpocznie się 20. marca koncertem Amandy Palmer. Zakończy go 28. marca Koncert Galowy w reżyserii Agaty Dudy-Gracz.

Wytańczenie Pana Cogito w Warszawie

zbigniew_herbert_foto
Taneczny spektakl zrealizowany na podstawie cyklu wierszy Zbigniewa Herberta Pan Cogito to koncepcja spektaklu Alchemik Halucynacji w wykonaniu Teatru Okazjonelnego z Trójmiasta. Przedstawienie będzie można zobaczyć w Warszawie 7. lutego.

Gry (w) Pana Cogito na praskiej scenie

gry_pana_cogito_foto
Gry (w) Pana Cogito, najnowszy projekt teatralny grupy Chorea zrealizowany na podstawie tekstów Zbigniewa Herberta, zostanie wystawiony 8. grudnia na scenie Teatru Praga w Warszawie.

Muzyczne Zaduszki z poezją Herberta

siodmy_aniol_okladka_cd
Koncert poezji Zbigniewa Herberta Siódmy anioł odbędzie się 6. listopada w ramach Muzycznych Zaduszek w Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie. Siódmy anioł to 17 wierszy Herberta z muzyką Dominiki Świątek i w jej wykonaniu.

Podróże Pana Cogito na Bielanach

malownicze_podroze_pana_cogito_foto
Spektakl Malownicze Podróże Pana Cogito - Wyprawa Mitologiczna wg poezji i prozy Zbigniewa Herberta zostanie wystawiony 4. marca w Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie. Przedstawienie wyreżyserował według własnego scenariusza Szczepan Szczytno.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość