Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

zbrodnia

Srebrenickie inferno w Warszawie

srebrenickie_inferno_plakat
Wystawa Srebrenickie inferno - opowieść o zbrodni, jaka nie miała miejsca w Europie od czasów II wojny światowej - zostanie otwarta 5. czerwca w siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie.

Gangi po polsku

Gang_Artur_Gorski_okladka
"Do redakcji magazynu "Focus Śledczy" zadzwonił Janusz Cz. i zasypał mnie lawiną dat, nazwisk i pseudonimów, którą często przerywał zapewnieniem Ale ja z tym morderstwem nie miałem nic wspólnego" - pisze Artur Górski w przedmowie do swojej najnowszej książki Gang  (premiera 20. lutego).

Wołyń 1943 - sesja naukowa w Lublinie

Sesja naukowa organizowana w ramach polsko-ukraińskiego projektu Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943 odbędzie się 23. i 24. maja w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie. Wstęp wolny.

Rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

rotmistrz_pilecki_foto2_d
13. maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji urodził się Witold Pilecki, uczestnik walk o Wilno, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii polskiej, konspirator, więzień Auschwitz, ofiara komunistycznych represji.

Powstaje komiks o zbrodni katyńskiej

Dobiegają końca prace nad komiksem 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi. Album, który ukaże się w trzeciej dekadzie kwietnia, będzie liczył 120 stron, w tym 62 strony komiksu oraz tekst dr Tadeusza A. Kisielewskiego, autora publikacji o II wojnie światowej, m. in. Katyń. Zbrodnia i kłamstwo (Rebis, 2008) na temat zbrodni katyńskiej. W wydawnictwie znajdą się również liczne fotografie archiwalne oraz plansze z umundurowaniem i uzbrojeniem armii polskiej, niemieckiej i sowieckiej z lat 1939-1940 wykonane przez Wojciecha Nawrota.

Nowa książka o zbrodni katyńskiej

katyn_ocalona_pamiec_okladka
Historia sowieckiej agresji i okupacji, które poprzedziły zbrodnię katyńską oraz losy katyńskiego kłamstwa trwającego przez okres PRL-u znalazły się w nowej książce Andrzeja Krzysztofa Kunerta Katyń. Ocalona pamięć.

Rocznica wydarzeń Grudnia '70

gdanski_grudzien_70_okladka
Mija 39. rocznica tragicznych wydarzeń Grudnia'70. Od kul milicji i wojska zginęło wówczas ponad 40 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Rocznicowe uroczystości odbywają się m.in. w Gdańsku, Szczecinie i Gdyni.

Opowieść o księdzu Jerzym w Krakowie

Film Zwycięzcy nie umierają. Opowieść o księdzu Jerzym w reżyserii Rafała Wieczyńskiego będzie można obejrzeć 20. października w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie w ramach Filmowego Klubu Historycznego.

Dlaczego zginął ksiądz Popiełuszko? Premiera książki Sumlińskiego

teresa_trawa_robot_okladka
Książka Wojciecha Sumlińskiego przedstawiająca nieujawnione dotąd fakty dotyczące zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki ukazała się 19. października nakładem Frondy, w 25. rocznicę śmierci kapłana "Solidarności". Wstęp do publikacji Teresa, Trawa, Robot. Największa operacja komunistycznych służb specjalnych napisał przyjaciel księdza Jerzego i opozycjonista ks. Stanisław Małkowski.

Konferencja naukowa w 25. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki

Popiełuszko news1
O aktualnym stanie badań i wiedzy na temat okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki debatowali 16. października w Toruniu historycy i politolodzy. Ogólnopolska konferencja pt. 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego rozpoczęła regionalne obchody rocznicy śmierci kapłana.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość