Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

zdrowie

Operacja sufit w Centrum Zdrowia Dziecka

operacja_sufit
Operacja sufit to konkurs graficzny na projekty do sal pooperacyjnych w Centrum Zdrowia Dziecka. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy interesują się grafiką i chcą ubarwić los małych pacjentów. Zgłoszenia można nadsyłać do 10. lipca 2013 r.
dsyłać do 10. lipca 2013 r.

Warszawa: Bezpłatne zajęcia dla osób z chorobą Parkinsona

osrodek_parkinsona_logo
Bezpłatne zajęcia m.in. rehabilitacyjne, usprawniające i aktywizujące zawodowo będą odbywały się od stycznia w nowym Ośrodku Parkinsowna w Warszawie. Zapisy trwają do końca grudnia. Liczba miejsc ograniczona!

Nowoczesne terapie SM pozwalają uniknąć wózka inwalidzkiego

Nowoczesne leki hamują przebieg stwardnienia rozsianego i zapobiegają narastaniu niesprawności. Jednak polscy pacjenci nie korzystają z efektów długoletnich badań, w których brali udział także nasi uczeni. W efekcie rośnie liczba osób niepełnosprawnych.

Niedosypianie może sprzyjać nadwadze

sen_kasandry_gal5
Zbyt krótki sen może przyczyniać się do problemów z nadwagą - twierdzą amerykańscy naukowcy, których wnioski publikuje serwis Science Daily. Ich badania sugerują, że osoby, które śpią mniej niż sześć godzin konsumują więcej kalorii.

Zdrowszy papieros?

pet
Z punktu widzenia lekarza najzdrowszy papieros to taki, którego nie wypalimy. A jednak dla milionów osób, które co roku próbują od nowa rzucić palenie, naukowcy z Cornell University mają rozwiązanie, które sprawi, że ich nałóg będzie nieco mniej wyniszczający - informuje "New Scientist". 

Rybi tłuszcz kluczem do leczenia białaczki

ryba_po_zydowsku_foto
Związek powstający z rybiego tłuszczu może zwalczać komórki macierzyste przewlekłej białaczki szpikowej i przyczynić sie do stworzenia leku na tę chorobę - informują naukowcy z USA w artykule opublikowanym w piśmie "Blood". 

Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom

Bóle kolan są częstą dolegliwością u kobiet w średnim i starszym wieku. W najnowszych brytyjskich badaniach do ich odczuwania przyznało się ponad 60 proc. pań z tej grupy - informuje pismo "Arthritis & Rheumatism". 

Składniki soi poprawiają skuteczność radioterapii

Zawarte w ziarnach soi składniki mogą zwiększyć skuteczność leczenia guzów płuca - informuje pismo "Radiotherapy and Oncology".

Ryby kontra astma

ryba_w_sosie_cytrynowym_foto
Dzieci, które jedzą ryby przed 9. miesiącem życia, rzadziej mają świsty oddechowe w wieku przedszkolnym, a w związku z tym są mniej narażone na astmę alergiczną w przyszłości - wynika ze szwedzkich badań. 

Sauna dobra dla serca i nastroju

para_do_zycia_plakat
U osób z przewlekłą niewydolnością serca jego funkcjonowanie poprawiło się po trzech tygodniach korzystania z sauny - informuje "The American Journal of Cardiology". 
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość