Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

ZSRR

Dokumenty z audiodeskrypcją w PLANETE+

miss_transseksualistek_kadr_z_filmu
PLANETE+ jako pierwsza telewizja w Polsce będzie emitować filmy dokumentalne w wersji z audiodeskrypcją. Dzięki audiodeskrypcji widzowie niewidomi i niedowidzący uzyskają dostęp do najlepszych filmów dokumentalnych świata prezentowanych na antenie stacji. Nowatorski projekt ruszy 17. grudnia.

Wznowienie Długiego marszu

dlugi_marsz_okladka
Wznowienie książki Sławomira Rawicza Długi marsz, która była podstawą scenariusza filmu Niepokonani Petera Weira, trafiło 6. kwietnia do polskich księgarń. Polska premiera filmu - 8. kwietnia.

Pretorianie Stalina w księgarniach

pretorianie_stalina_okladka
Pretorianie Stalina. Sowieckie służby bezpieczeństwa i wywiadu na ziemiach polskich 1939 - 1945 Piotra Kołakowskiego to pierwsze w historiografii polskiej tak obszerne opracowanie poświęcone funkcjonowaniu sowieckiego wywiadu i organów bezpieczeństwa na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa BELLONA.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych na iplex.pl

globalny_rozwoj_w_kinie_logo
Trwa internetowa i kinowa edycja I Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Globalny Rozwój w Kinie na iplex.pl. Przez dwa tygodnie na tej platformie i przed dwa miesiące w kinach w całej Polsce za darmo można obejrzeć kilkadziesiąt filmów tworzących obraz tak zwanego Globalnego Południa: Ameryki Południowej, Afryki, Azji, Oceanii oraz krajów byłego ZSRR.

Wznowiono reportaże Wańkowicza

wankowicz_reportaze_okladka
Klasyka polskiego reportażu - W kościołach Meksyku, Opierzona rewolucja oraz Na tropach Smętka Melchiora Wańkowicza - znalazły się w kolejnym tomie serii dzieł zebranych tego autora. Książka właśnie trafiła do księgarń.

Wojciech Materski historyk stosunków polsko-sowieckich

Prof. Wojciech Materski  (ur. 1944) - historyk i politolog, specjalizuje się w historii ZSRR i stosunkach polsko-sowieckich, dziejach Gruzji i Zakaukazia, historii instytucji zbiorowego bezpieczeństwa. 

Pozostaw ślad pamięci - ofiarom totalitaryzmów

swieca
1. i 17. września, w rocznicę agresji niemieckiej i sowieckiej, o godz. 21.00 zapalmy w oknach świeczki lub znicze w hołdzie ofiarom obu systemów totalitarnych - apelują organizatorzy akcji Pozostaw ślad pamięci.

Premiera książki Gułag w oczach Zachodu

gulag_w_oczach_zachodu_okladka
Książka Dariusza Tołczyka "Gułag w oczach Zachodu" - historia reakcji Zachodu wobec Gułagu i sowieckich zbrodni od czasów rewolucji bolszewickiej do dziś - trafiła do księgarń. Autor opisuje, jak wspólnym wysiłkiem sowieckiej propagandy przy poparciu zachodnich elit intelektualnych budowano obraz szczęśliwej Rosji Sowieckiej. Przypomina też, czego wymagało i z czym na Zachodzie wiązało się w różnych okresach mówienie prawdy na temat Gułagu.

Pierwsze polskie wydanie opowiadania Sołżenicyna

kochaj_rewolucje_okladka
Kochaj rewolucję!, zachowany tekst literacki Aleksandra Sołżenicyna, po raz pierwszy ukazał się 5. maja w polskich księgarniach. Oparte na motywach autobiograficznych opowiadanie przedstawia pierwsze miesiące najazdu Niemców na Związek Sowiecki.

Francuzi o zbrodni katyńskiej

Katyn-plakat
Zbrodnia katyńska nie stanowiła nigdy we Francji politycznego tabu, ale z różnych przyczyn pozostała w tym kraju mało znana szerszej publiczności - mówili 24. marca francuscy historycy w trakcie debaty w Paryżu Katyń - od rzeczywistości do filmu. Specjalnym gościem dyskusji był reżyser Andrzej Wajda.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość