Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

zwyczaje ludowe

Jarmark Jagielloński 2013 w Lublinie

jarmark_jagiellonski_2013_plakat
Sztukę i rzemiosło tradycyjne w wykonaniu artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Słowacji będzie można podziwiać i nabywać podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Stragany i sceny, ponieważ nie zabraknie też wydarzeń artystycznych, wypełnią Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem od 15. do 18. sierpnia.

Marzannę topiono już w XV wieku

wiosna_infografika
Jednym z polskich zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie symbolizującej zimę Marzanny. Według etnograf Małgorzaty Oleszkiewicz, jego początki sięgają co najmniej XV wieku.

Jak przystrojona choinka stała się symbolem świąt

boze_narodzenie_pozytywy_2008
Zwyczaj strojenia choinki, najbardziej widocznego i obowiązkowego dziś symbolu świąt Bożego Narodzenia, jest wbrew pozorom stosunkowo młody. W Europie przyjął się dopiero w XVII wieku, do Polski przyszedł jakieś sto lat później. Na dobre zadomowił się u nas przełomie XIX i XX wieku - i to nie bez problemów.

Świętokrzyskie kolędowanie w Muzeum Narodowym

swietokrzyskie_koledowanie_foto
Szopki ze Świętą Rodziną w scenie adoracji oraz utrwalone w rzeźbie prastare obrzędy kolędowania można będzie obejrzeć na wystawie Świętokrzyskie kolędowanie, która zostanie otwarta 22. grudnia w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Zaduszkowe obyczaje na Warmii

swieca
Spożywanie potraw o ciemnych kolorach, częstowanie żebraków przed kościołem oraz dzielenie się chlebem ze zmarłymi na grobach - to niektóre zwyczaje związane ze świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym na Warmii.

Wesele w Warszawie, czyli Dni Dziedzictwa Słowiańskiego

dni_dziedzictwa_slowianskiego_wesele_2009
Stoiska z biżuterią, wyrobami z lnu, prezentami ślubnymi, haftami i wycinankami staną od rana 26. września przed Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, zwiastując odbywające się w środku Dni Dziedzictwa Słowiańskiego. Hasło tegorocznej edycji: Wesele.

Podlaskie zwyczaje wielkopostne

plastyka_roku_obrzedowego_okladka
Skakanie na tzw. wysoki len, wybijanie półpościa i czynienie psot, ale także zwyczaje związane z przestrzeganiem postu towarzyszyły dawniej na podlaskiej wsi Środzie Popielcowej i okresowi Wielkiego Postu.

Obrzędy świętych wieczorów na wsi

Czynienie przez kawalerów "hołhotuszek" czyli psot, wróżenie, kolędowanie z gwiazdą i odgrywanie Herodów towarzyszyło niegdyś mieszkańcom podlaskich wsi na początku karnawału, podczas tzw. świętych wieczorów. O obrzędach zimowych, ale też związanych z innymi porami roku, można przeczytać w nowej publikacji Plastyka ludowa roku obrzędowego w województwie podlaskim, wydanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Andrzejkowe wróżby

Lanie wosku i ustawianie butów w kierunku drzwi to tylko niektóre wróżby andrzejkowej nocy. Mimo że zmieniła się mentalność, nadal 29 listopada panny przystępują do wróżb i starają się poznać przyszłość.

Katarzynki

Na Andrzejkowe wróżby nigdy nie zapraszano chłopców, którzy wróżyli sobie 24 listopada, w wigilię św. Katarzyny.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość