Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Tradycja wciąż żywa - inscenizacje świąt żydowskich w Lublinie

2009-06-01 17:00
2009-06-07 19:00
chanuka_foto
Warsztaty Kultury, filia Centrum Kultury w Lublinie
Restauracja Mandragora, Jeszywa Chachmej Lublin
wolny
Chanuka, Purim, Szabas, ślub i wesele - inscenizacje tradycyjnych świąt i uroczystości żydowskich będzie można zobaczyć w Lublinie od 1. do 12. czerwca. "Tradycja wciąż żywa" to projekt, którego uczestnicy będą mieli okazję spotkać się w sposób bezpośredni ze światem, który przeminął, lecz jego pamięć wciąż trwa i decyduje o niepowtarzalnym charakterze Lublina.

Kultura żydowska od wieków związana jest z Lublinem. Jeszcze nie tak dawno krajobraz tego miasta wypełniały żydowskie sklepy, synagogi, ale przede wszystkim żydowscy mieszkańcy, a co za tym idzie ich tradycje i obyczaje.

Cykl świąt żydowskich "Tradycja wciąż żywa" to próba ukazania bogactwa kultury żydowskiej, poprzez odwołanie się do elementu, który jest dla niej decydujący - judaizmu. Projekt ten zakłada inscenizację trzech świąt żydowskich: Chanuka, Purim i Szabas. Cały cykl rozpoczęła 26. maja inscenizacja tradycyjnego ślubu żydowskiego. Choć nie jest to święto religijne, insceniacja ceremonii pokazała, jak całe życie Żydów przenika religia.

We wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach projektu "Tradycja wciąż żywa" uczestniczą aktorzy, odgrywający scenki rodzajowe. Ponadto do udziału w wydarzeniach zapraszani są widzowie, którzy mogą wcielić się w gości weselnych czy zasiąść do szabasowej kolacji.

Wszystkie święta podczas trwania cyklu będą inscenizowane. Na potrzeby realizacji projektu będą wykorzystywane przedmioty niemające charakteru sakralnego, a wszystkie modlitwy i błogosławieństwa zostały przetłumaczone na język polski.

Projekt jest realizowany w ramach programu Inkubator Animacji Kultury realizowanego przez Warsztaty Kultury, filia Centrum Kultury w Lublinie.


Tradycja wciąż żywa - program:

1. czerwca (poniedziałek)
Zabawy chanukowe. Gra w drejdla przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie. Malowanki i wycinanki chanukowe.
MIEJSCE: Restauracja Mandragora, ul. Rynek 9
GODZINA: 17.00

9. czerwca (wtorek)
Przedstawienie Purimowe. Czytanie Księgi Estery.
MIEJSCE: Restauracja Mandragora, ul .Rynek 9
GODZINA: 17.00

12. czerwca (piątek)
Wieczór szabasowy
MIEJSCE: Jeszywa Chachmej Lublin, ul. Lubartowska 85
GODZINA: 17.00
Projekt i realizacja: direktpoint