Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Uroczysta premiera filmu Świteź

2013-04-25 20:00
2013-04-27 21:00
switez_gal3
Filmoteka Narodowa
ul. Narbutta 50 a
Kino Iluzjon
26. i 27. kwietnia: 10 zł – ulgowy; 15 zł - normalny
Głośny i wielokrotnie doceniany na zagranicznych festiwalach krótkometrażowy film animowany Kamila Polaka Świteź doczekał się krajowej dystrybucji i trafia właśnie na duży ekran. Uroczysta premiera z udziałem twórców filmu odbędzie się 25. kwietnia w warszawskim kinie Iluzjon.

Fabuła

Film Świteź w reżyserii Kamila Polaka jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy - według legendy - miasto Świteź zostało zatopione.

Ikony w animacji

Film Świteź jest animacją komputerową, która powstała w hołdzie dla malarstwa i technik animacji klasycznej. Malarstwo pod kamerą i animacja wycinankowa to techniki, które były inspiracją przy powstawaniu tego filmu.

Inspiracją plastyczną z kolei stanowiły dwa różne style malarstwa - XIX-wieczne obrazy realistów, które dają złudzenie perspektywy i stosują realistyczną paletę barw, oraz średniowieczne malarstwo ikonowe, o intensywnej kolorystyce i płaskim ujęciu perspektywy.
Wszystkie prace malarskie, które były podstawą dalszych prac, zostały stworzone w technice malarstwa olejnego i tempery żółtkowej.

Obrazy zostały zreprodukowane przez zespół grafików komputerowych, którego zadaniem było ożywienie namalowanego świata. Zostały one uprzestrzennione i połączone z elementami wygenerowanymi komputerowo tak, że wydają się istnieć w tej samej trójwymiarowej przestrzeni.

Obrazowi towarzyszy muzyka w wykonaniu orkiestry symfonicznej i chóru, specjalnie skomponowana na potrzeby filmu. To właśnie oryginalna kompozycja Iriny Bogdanovich stanowi głos w filmie i prowadzi narrację budując odpowiednie napięcie.

Świteź na świecie

Film od czasu jego ukończenia w 2011 roku podróżował po świecie zdobywając liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Publiczność zagraniczna była zachwycona. Teraz szansę obejrzenia filmu mają wreszcie polscy widzownie. Od 25. kwietnia Świteź będzie wyświetlany w kinach studyjnych w wybranych miastach w kraju, tuż przed projekcją filmu Moja ulica Marcina Latałły.

Film Świteź reprezentował Polskę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Berlinale 2011, gdzie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony krytyków z Polski i zagranicy. Do najważniejszych wyróżnień, które otrzymał, należy nagroda za najlepszy debiut na jednym z najważniejszych festiwali animacji na świecie w Annecy.

Świteź po wyjściu z Łódzkiej Szkoły Filmowej przeszedł długą drogę produkcyjną: najpierw trafił do  studia Se-Ma-For, z czasem do projektu  dołączali koproducenci, między innymi ze Szwajcarii, Francji, Kanady i Danii. Ostatecznie najważniejszy wkład w powstanie filmu wniosło Studio Animacji Human Ark z Warszawy. Za polską dystrybucję filmu odpowiada wrocławska Fundacja Magellan, która wcześniej wprowadzała na ekrany kin Drogę na drugą stronę Anci Damian i Moją ulicę Marcina Latałło.

Uroczysta premiera:
25. kwietnia, godz. 20.00

Kolejne projekcje w warszawskim Iluzjonie:
26. i 27. kwietnia
Projekt i realizacja: direktpoint