Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

2. Festiwal Świdermajer w Otwocku

2013-05-10 12:00
2013-05-19 22:00
swidermajer_foto
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka i portal internetowy Swidermajer.Info
Wystawy, warsztaty (m.in. fotograficzne i filmowe) oraz plener fotograficzny, spotkania, dyskusje, wykłady, wycieczki i spływ kajakowy - to część atrakcji 2. Festiwalu Świdermajer, który rozpocznie się w Otwocku 10. maja i potrwa 10 dni. W programie znalazł się także Turniej jednego wiersza - wieczór poświęcony poezji twórców otwockich i nie tylko.

Wszystko obracać się będzie wokół stylu drewnianej architektury letniskowej "linii otwockiej" zwanej popularnie świdermajerem. Twórcą stylu był mieszkający od 1886 roku w folwarku Anielin nad Świdrem, na północ od Karczewa, Michał Elwiro Andriolli. Oprócz własnej willi wybudował w okolicy kilkanaście zaprojektowanych przez siebie domów drewnianych, którym nadał specyficzny styl charakteryzujący się ażurowymi zdobieniami werand i ganków oraz spiczastymi zwieńczeniami dachów. Nazwę tego stylu architektonicznego wymyślił po II wojnie światowej Konstanty Ildefons Gałczyński.

Pomysłodawcą Festiwalu Świdermajer jest popularyzator architektury nadświdrzańskiej Tomasz Brzostek. Wspólnie z Tomaszem Kapustą i Sebastianem Rakowskim tworzy udany zestaw koordynatorów, którzy dali o sobie znać już podczas niejednego wydarzenia o charakterze kulturalno-oświatowym.


KALENDARZ FESTIWALU

10. maja

godz. 12.00
Spływ kajakowy "Brzegami Andriollego". Wypożyczalnia kajaków "Mostowa". Grzegorz Ostromecki. Po zakończeniu spływu ognisko z kiełbaskami. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: www.mostowa.waw.pl  

godz. 18.00
Wernisaż wystawy Jacka Lutoborskiego. Klub "Batory".

godz. 19.30
Wernisaż wystawy fotografii Anny Fijałkowskiej, Muzeum Ziemi Otwockiej.


11. maja

godz. 10.00
Happening „Chodźmy nad Świder”. kilkugodzinna impreza plenerowa na plaży miejskiej. Pragniemy choć na kilka godzin przywrócić ducha przedwojennego kąpieliska. W ramach wydarzenia odbędą się pokazy wystaw, warsztaty poświęcone dawnym grom i zabawom, wspólne sprzątanie brzegu rzeki i inne atrakcje o walorach edukacyjnych.

godz. 12.00
Plener fotograficzny. Pasjonaci fotografii i drewnianej architektury wyruszą na poszukiwania artystycznych kadrów. Opiekunem uczestników pleneru będzie fotografik Tomasz Kapusta, który nie tylko poprowadzi uczestników szlakiem najciekawszych obiektów, ale również udzieli technicznych rad związanych z fotografowaniem obiektów i detali architektonicznych.

godz. 17.00
"Spacer śladami otwockich Żydów". Wycieczkę poprowadzi Sebastian Rakowski, kierownik Muzeum Ziemi Otwockiej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka i autor licznych opracowań i wydarzeń poświęconych historii otwockich Żydów. Uczestnicy poznają miasto, które już nie istnieje. Odwiedzą między innymi miejsca gdzie znajdowały się synagogi, domy modlitwy i dwory cadyków.


12. maja

godz. 12.00
„Śródborów i Soplicowo - zapomniane dzielnice Otwocka”. Wycieczka po dawnych osiedlach powstających w koncepcji miasta ogrodu. Spacer poprowadzi Paweł Ajdacki, prezes otwockiego PTTK i autor licznych przewodników turystycznych.

godz. 15.00
Warsztaty filmowe "Filmujemy architekturę" HernciszFilm.


13. maja
godz.18.00
Wykład dr. Łukasza Maurycego Stanaszka poświęcony Łużycowi i jego związkom ze świdermajerem. Jak To Się Robi Studio, Galeria "Górna"


14. maja

godz. 18.00
Spotkanie ze Zbigniewem Nosowskim, przewodniczącym Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz Sebastianem Rakowskim, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka oraz kierownikiem Muzeum Ziemi Otwockiej poświęcone żydowskim mieszkańcom Otwocka. Klub "Batory".

godz. 10.00-16.00
Warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej poświęcone detalom architektonicznym stylu świdermajer. Muzeum Ziemi Otwockiej.


15. maja

godz. 18.00
Wykład Tomasza Kapusty pt. "Historia i dzień dzisiejszy świdermajera". Miejsce: Euro Cafe

godz. 10.00-16.00
Warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej poświęcone detalom architektonicznym stylu świdermajer. Muzeum Ziemi Otwockiej.


16. maja
godz. 18.00
"Nie rozbieraj! Remontuj!" Prezentacja Dymitra Sokolika dot. remontu domu w stylu świdermajer.
Muzeum Ziemi Otwockiej.


17. maja

godz. 18.00
Spotkanie z autorami filmu Kranz - PTTK Otwock

godz. 20.00
Wiosenne święto poezji. Turniej jednego wiersza. Wieczór poświęcony poezji twórców otwockich i nie tylko. Autorzy najlepszych wierszy otrzymają nagrody finansowe. Dodatkowa nagroda przypadnie poecie, który wygłosi najlepszy wiersz o świdermajerze. W trakcie wydarzenia odbędzie się promocja tomiku wierszy laureatów poprzednich edycji konkursu. Zbiór wierszy będzie rozdawany wśród uczestników.


18. maja

godz. 12.30
Rowerowa Gra Miejska "Letnisko Otwock" - Miejsce startu: Klub "Batory".

godz.18.00
Promocja książki Katarzyny Kulik opisującej dzieje parafii w Śródborowie z etnograficznego punktu widzenia. Restauracja "Soplicówka".

godz.20.00
Noc Muzeów. W programie wystawy, koncerty, pokazy. Miejsce: Muzeum Ziemi Otwockiej.


19. maja 12.00 - 22.00
Finał festiwalu.
Czas trwania imprezy: godz. 12.00-22.00
Miejsce: Teren przyległy do dawnego pensjonatu Abrama Górewicza, ul. Armii Krajowej 8.

W programie m.in.:
- koncert Meli Koteluk
- pokazy sztuki stolarskiej i snycerskiej
- Land Rover Klinika Offroad Festiwal Świdermajer
- "Bufet Kolejowy".
Wydarzenie realizowane będzie w dniu finału przez Restaurację „Soplicówka”. Specjalnie na tę okazję kucharze przygotują szereg potraw, które serwowane były w otwockim bufecie kolejowym ponad sto lat temu.


Wkrótce kolejne informacje na temat festiwalu.

Patronami honorowymi święta świdermajerów będą - podobnie jak w roku ubiegłym - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Otwockiego oraz stołeczny oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Serwis Pozytywy.com tradycyjnie jest patronem medialnym wydarzenia promującego świdermajer.
Projekt i realizacja: direktpoint