Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Stańko, Kennedy, Mariza i Boban & Marko Marković Orchestra na Ethno Jazz Festival

2013-05-20 20:00
2013-06-23 22:00
tomasz_stanko_foto
Lion Stage Management
Tomasz Stańko z zespołem New York Quartet, Żanna Biczewska, Nigel Kennedy, Boban & Marko Marković Orchestra, Tito Paris i Mariza wystąpią w maju i czerwcu na Ethno Jazz Festival we Wrocławiu.

Pierwszy koncert odbędzie się 20. maja: Tomasz Stańko z zespołem  New York Quartet będzie promował swój najnowszy album Wisława inspirowany poezją Wisławy Szymborskiej i jej pamięci dedykowany.

22. maja wystąpi dawno nie widziana we Wrocławiu Żanna Biczewska. To prawdziwa ikona rosyjskiej ballady, jedna z najważniejszych rosyjskich artystek. W repertuarze Żanny Biczewskiej  znaleźć można narodowe romanse rosyjskie, ballady ludowe i utwory autorskie, m.in.: Bradiaga, Cziornyj woron, Matuszka, Razłuka, Wiecziernij zwon. Jej występ to zawsze prawdziwe święto dla miłośników kultury i tradycji Rosji.

25. maja należeć będzie do Nigela Kennedy'ego. Charyzmatyczny wirtuoz skrzypiec zaprezentuje się tym razem w klasycznej odsłonie. Koncert w Synagodze Pod Białym Bocianem to całkowicie akustyczny program opracowany z myślą o miejscach z naturalną akustyką. Pierwsza połowa programu składa się wyłącznie z utworów Jana Sebastiana Bacha, natomiast w drugiej części pojawiają się nowe aranżacje muzyki Fatsa Wallera - genialnego amerykańskiego pianisty jazzowego i kompozytora tworzącego w  I połowie XX wieku. W drugiej części koncertu Nigelowi towarzyszyć będą znakomici jazzmani - gitarzysta Rolf Bussalb, kontrabasista Yaron Stavi i perkusista Krzysztof Dziedzic.

W czerwcu na Ethno Jazz Festivalu usłyszymy jedną z najbardziej podziwianych orkiestr świata - Boban & Marko Marković Orchestra - znaną z filmów Emira Kusturicy Underground i Arizona Dream. Zespół Bobana Markovicia to kwintesencja bałkańskich orkiestr dętych. Muzyka prezentowana przez 15-osobową orkiestrę inspirowana jest utworami cygańskimi, choć skłania się też w stronę innych muzycznych i kulturalnych korzeni, bliskich tradycji Romów.

12. czerwca wystąpi Tito Paris określany mianem najważniejszego męskiego głosu z Wysp Zielonego Przylądka. Któż mógłby lepiej złożyć hołd zmarłej w ubiegłym roku wielkiej artystce z Wysp Zielonego Przylądka, Cesarii Evora, jak nie jej krajan - Tito Paris? Wrocławski koncert będzie ukłonem w stronę wielkiej Cesarii, wieczorem tęsknej kabowerdyjskiej morny.

Wiosenny sezon Ethno Jazz Festivalu zakończy niekwestionowana królowa muzyki fado Mariza. Okrzyknięta narodowym skarbem Portugalii największa sława stylu fado i gwiazda najlepszych sal koncertowych na całym świecie wystąpi 23. czerwca we wrocławskiej hali Orbita w ramach Święta  Wrocławia.

Program Ethno Jazz Festival:

20.05.13, godz. 20.00

Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET

22.05.13, godz. 20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
ŻANNA BICZEWSKA

25.05.13, godz. 20.30
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
NIGEL KENNEDY

6.06.13, godz. 20.00
klub ETER, ul.Kazimierza Wielkiego 19
Boban & Marko Marković Orchestra

12.06.13, godz. 20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
TITO PARIS

23.06.13, godz. 20.00
hala Orbita ul. Wejherowska 34
MARIZA
Projekt i realizacja: direktpoint