Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Międzynarodowa Nagroda Literacka Herberta dla Amerykanina

2013-06-03
2013-06-05
Merwin_fot_Mark_Hanauer
Fundacja im. Zbigniewa Herberta
Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Teatr Polski w Warszawie, Wydział "Artes Liberales" UW, Cafe Camelot
Amerykański poeta W. S. Merwin 3. czerwca odbierze - jako pierwszy laureat - Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci oraz czek na 50 tys. dolarów.

Nagroda im. Zbigniewa Herberta to nowe wyróżnienie na polu literatury światowej. Przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do wartości, wokół których grawitowała twórczość polskiego poety.

W uroczystości w Teatrze Polskim udział wezmą przedstawiciele kultury i sztuki, polityki, mediów oraz biznesu. Podczas gali odbędzie się koncert z udziałem młodych artystów prezentujących interpretacje muzyczne poezji Herberta i Merwina. Przebieg uroczystości można będzie zobaczyć dzień później - 4. czerwca o godzinie 20.00 - w TVP Kultura.

Fundacja im. Zbigniewa Herberta, organizator wydarzenia, liczy, że uroczystość wręczania Nagrody - która odbywać będzie się co roku - na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych naszego kraju.

Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim W. S. Merwin weźmie także udział w otwartym spotkaniu ze studentami i wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego, które poprowadzi Adam Zagajewski. Odbędzie się ono 4. czerwca o godz. 17:15 na Wydziale "Artes Liberales" UW.

Dzień później, 5 czerwca, wieczór autorski Merwina odbędzie się w Krakowie - w Cafe Camelot przy ul. św. Tomasza o godz. 19:00.

Jednocześnie do księgarń w całym kraju trafi tom Imię powietrza - pierwszy polski książkowy wybór poezji W. S. Merwina, który opublikuje Wydawnictwo Znak.

William Stanley Merwin, amerykański poeta, tłumacz i dramaturg, urodził się 30. września 1927 r. w Nowym Jorku. Ukończył studia na Uniwersytecie Princeton, a później mieszkał m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Pod koniec lat 70. przeprowadził się na Hawaje, tam też, na wyspie Maui, mieszka do dzisiaj. Angażuje się w działalność organizacji ekologicznych zajmujących się ochroną lasów deszczowych.

- Uważam Zbigniewa Herberta za jednego z największych poetów XX wieku. Otrzymanie Nagrody jego imienia to dla mnie ogromny zaszczyt - powiedział W. S. Merwin na wieść o przyznaniu Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Laureata wybrało międzynarodowe siedmioosobowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Wolfgang Matz (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA). Nagroda przyznawana będzie co roku za całokształt twórczości w dziedzinie poezji.
Projekt i realizacja: direktpoint