Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży

Guercino - arcydzieła włoskiego baroku w Muzeum Narodowym

2013-09-20
2013-09-22
Guercino_plakat_wystawy
Muzeum Narodowe

Monumentalne obrazy, studia rysunkowe, szkice i ryciny Guercina - jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku - można oglądać od 20. września w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Na wystawie znalazły się najsłynniejsze kompozycje pochodzące z kolekcji włoskich - pinakoteki oraz kościołów i pałaców Cento, rodzinnego miasta malarza, a także ze zbiorów słynnej rzymskiej Galleria Nazionale d’Arte Antica di Palazzo Barberini (Galerii Barberinich). Publiczność ma wyjątkową okazję zobaczyć w Muzeum Narodowym jedno z najbardziej intrygujących i zagadkowych dzieł w historii nowożytnego malarstwa - rzadko prezentowany poza Rzymem obraz Pasterze arkadyjscy - Et in Arcadia ego z kolekcji Barberinich.

Retrospektywna wystawa w Warszawie to pierwsza w Europie tak bogata prezentacja twórczości włoskiego artysty poza jego ojczyzną.

Autorem nowoczesnej aranżacji plastycznej ekspozycji jest Boris Kudlička, znany scenograf teatralny i projektant.

Guercino, właściwie Giovanni Francesco Barbieri (1591-1666), był jedną z tych nieprzeciętnych osobowości, które zyskały wielką sławę już za życia. Cieszący się uznaniem współczesnych, a jednocześnie wierny swej niezależnej naturze artysta, większość życia spędził w Cento, niewielkiej miejscowości we włoskim regionie Emilia, położonej między Bolonią a Ferrarą. Miasteczko, w którym do dziś znajduje się większość jego dzieł, odwiedzali - umyślnie zbaczając z głównych traktów - królowie, kardynałowie i politycy, kierując się do pracowni mistrza; sam Diego Velázquez zatrzymał się w Cento w 1629 roku specjalnie po to, by poznać malarza.

Obrazy Guercina, obfitujące w wyrafinowane efekty kolorystyczne, charakteryzuje dynamika i wielki ładunek dramatyzmu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pozwala prześledzić kształtowanie się stylu tego niezwykłego malarza, a jednocześnie stanowi okazję do szerszego spojrzenia na samo zjawisko baroku w jego najczystszej, włoskiej postaci.

W Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowanych jest ponad 80 dzieł, w tym 33 obrazy autorstwa Guercina - od młodzieńczych, pełnych inwencji, żywiołowych, aż po późne, dojrzałe, charakteryzujące się surowym naturalizmem, podporządkowane klasycyzującym tendencjom.

Wśród eksponowanych płócien są słynne, wzbudzające zachwyt już za życia artysty kompozycje, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się dojrzałego baroku w całej Europie. Oprócz Pasterzy arkadyjskich - Et in Arcadia ego (1618) z Galerii Barberinich, dzieła fascynującego nowoczesnością w ujęciu tematu, namalowanego przez zaledwie dwudziestosiedmioletniego artystę, publiczność zobaczy także monumentalne Ukrzyżowanie ze świętą Franciszką Rzymianką i świętą Elżbietą Węgierską (1630), obraz ołtarzowy z kaplicy Potockich w katedrze wawelskiej. Na wystawie prezentowane są również dzieła pochodzące z kolekcji polskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Diecezjalnego we Włocławku.

Szeroki wachlarz zainteresowań i wszechstronność warsztatu artysty oraz znaczenie dla dziejów historii sztuki odzwierciedla prezentacja ponad 50 studiów rysunkowych, szkiców i rycin.

Scenografia wystawy, stworzona we współpracy ze studiem projektowym WWAA przez Borisa Kudličkę, autora opraw plastycznych spektakli operowych takich jak Madame Butterfly, Król Roger, Otello i Don Giovanni, opiera się na wyraźnym zamyśle inscenizacyjnym - stanowi powściągliwą, nowoczesną interpretację najważniejszych zjawisk sztuki baroku: iluzji perspektywicznej, złudzenia, koloru, kontrastu światła i mroku. Do jej założeń należy również akcentowanie indywidualnych walorów oeuvre malarza.

Wystawa została przygotowana przez Fausta Gozziego, dyrektora Pinacoteca Civica di Cento, oraz przez Joannę Kilian, kustosz zbiorów malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, i zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy ze StArt, Ambasadą Włoch oraz Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich
Muzeum Narodowe w Warszawie
20. września 2013 - 2. lutego 2014

Projekt i realizacja: direktpoint