Środa, 2017.10.18 Hanny, Klementyny, Łukasza

Lubelska premiera groteski o dziwnym urzędniku

2013-09-26 18:00
obraza_kadr
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a
Warsztaty Kultury, II piętro
wolny
Obraza, najnowszy krótkometrażowy film Karoliny Breguły, zostanie zaprezentowany premierowo 26. września w Warsztatach Kultury w Lublinie. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu. Fabuła z elementami groteski jest koprodukcją Warsztatów Kultury i warszawskiej Galerii Zachęta.

Obraza to przewrotna opowieść o urzędniku opętanym myślą o nowoczesności. Prowincjonalne miasto, w którym pracuje, zdaje się być ostoją tradycji, lecz jednocześnie także ksenofobii i lęku wobec wszystkiego, co nowe i nieznane. By zbudzić mieszkańców z ich wstecznictwa, urzędnik postanawia zastosować niecodzienną metodę. Korzystając z ludzkiej przekory, wymusza postęp poprzez zakazy i ograniczenia, które mieszkańcy starają się złamać.

Film wpisuje się w projekt "Grodzka 5" poświęcony różnym formom pamięci związanej z konkretnym miejscem (czyli w tym wypadku staromiejską kamienicą przy ul. Grodzkiej 5 w Lublinie), lecz także fikcyjnym opowieściom snutym na bazie historii. W Obrazie Karolina Breguła podejmuje wątek historii alternatywnych, potencjalnych, które mogły się wydarzyć w danym miejscu.
Projekt i realizacja: direktpoint