Środa, 2017.10.18 Hanny, Klementyny, Łukasza

Chuligan wolności w Teatrze Nowym

2013-09-30 18:00
bobkowski_w_lodzi_plakat
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
ul. Więckowskiego 15
Teatr Nowy, foyer Dużej Sali
27. października 2013 roku skończyłby sto lat. Przeżył zaledwie 48, ale dla czytelników pozostanie zawsze młodym mężczyzną przemierzającym Francję na rowerze albo budującym modele samolotów w dalekiej Gwatemali. Wieczny tułacz, niepoprawny awanturnik, chuligan wolności: Andrzej Bobkowski (1913-1961) będzie bohaterem wystawy w Łodzi.

Uroczyste otwarcie wystawy Bobkowski. Chuligan wolności odbędzie się 30. września w foyer Dużej Sali Teatru Nowego. Ekspozycja jest częścią większego projektu poświęconego pisarzowi w setną rocznicę jego urodzin.

Wystawę będzie można oglądać do 23. października 2013 r. w każdy wtorek od godz. 14.00 do 18.00.

Imprezy towarzyszące:

15. października, godz. 18.00 - Wieczór z chuliganem - czytanie Szkiców piórkiem i nieznanych dzienników Andrzeja Bobkowskiego oraz pokaz filmów dokumentalnych o pisarzu:
List z Gwatemali - realizacja Tomasz Rudomino i Anna Kwiatkowska.
Szkic o życiu i twórczości Andrzeja Bobkowskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy emigracyjnych. Zrealizowany w Gwatemali program koncentruje się na pobycie autora w tym kraju w latach od roku 1948 aż do śmierci. Na tle ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej Gwatemali autorzy ukazują życie codzienne Andrzeja Bobkowskiego na podstawie listów i notatek pisarza, a także wspomnień osób, które go znały.
Andrzej Bobkowski - Chuligan wolności - realizacja: Marcin Więcław
Film prezentuje fragmenty Szkiców piórkiem oraz eseje i listy Bobkowskiego, przedstawia równie niezwykłe życie ich autora zakończone przedwczesną śmiercią w dalekiej Gwatemali w roku 1961. Teksty czyta Mariusz Benoit. [TVP]

16. października, godz. 18.00 - Kosmopolacy: duma i uprzedzenia. Bobkowski w stulecie urodzin. Wśród gości m.in. Krzysztof Rutkowski, Krzysztof Ćwikliński, znawcy i badacze twórczości pisarza.
Projekt i realizacja: direktpoint