Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2013

2013-10-04 11:00
2013-10-06 17:00
mfkig_logo
Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki Dom Kultury
ul. Bandurskiego 7
Atlas Arena
bezpłatny
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi doczekał się szerokiej przestrzeni. W tym roku odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Atlas Arena, gdzie uda się pomieścić większość festiwalowych atrakcji, w tym targi komiksu i gier, konkursy i rozgrywki turniejowe, panele, warsztaty i spotkania autorskie odbywające się od 4. do 6. października. Tylko część wystaw będzie można obejrzeć m.in. w Domu Literatury oraz ŁDK.

Nie zabraknie ciekawych gości. Pojawi się legendarny scenarzysta i rysownik Kaczora Donalda - Don Rosa, scenarzysta Stephen Desberg i rysownik Hughes Labiano poprowadzą wspólnie warsztaty, a to zaledwie początek listy twórców, z którymi będzie można się spotkać.

Stałym gościem imprezy jest Grzegorz Rosiński, który także w tym roku stawi się w Łodzi. Miłośnicy Thorgala będą mogli spotkać się również z Rosjaninem Romanem Surżenką, który od 2011 roku rysuje serię poboczną Thorgal: Louve. Z Francji ma przyjechać rysownik i scenarzysta David B. znany z komiksów Uzbrojony ogród i Rycerze świętego Wita.

Obszerny blok poświęcony komiksowi z różnych krajów przewidziano na sobotę. O komiksie z Norwegii opowie Kristian Hellesund, o duńskim - Simon Petersen, a Andras Baranyai o komiksach po węgiersku.

Brytyjski artysta Liam Shalloo poprowadzi warsztaty z kolorowania komiksów, a młoda włoska reżyserka Lyda Patitucci zaprezentuje trailer filmu Mila in Boodstained Delta, który ma być pełnometrażową ekranizacją komiksu Mila aka Red Dreads.

Część programu nawiąże do obchodzonego właśnie Roku Juliana Tuwima. W planie znalazły się m.in. finał konkursu komiksowego dla dzieci "Tuwim w kadrze", wernisaż wystawy konkursu "Julian Tuwim" oraz wręczenie nagród w konkursie na teledysk "Rok Tuwima".

Koronę Atlas Areny zajmie strefa targowa. Główna scena stanie pośrodku hali i na niej będą rozgrywały się najważniejsze wydarzenia MFKiG - spotkania z gwiazdami imprezy, cosplay, uroczystości rozdania nagród oraz wybory rysunkowej miss festiwalu. Na płycie znajdą się również stanowiska do składania autografów oraz strefa turniejów gier planszowych, RPG i komputerowych. Organizatorzy przwidzieli powstanie kilku stref tematycznych, m.in. STAR WARS i MANGA CORNER.

Cały program MFKiG można znaleźć na stronie festiwalu.
Projekt i realizacja: direktpoint