Niedziela, 2017.08.20 Bernarda, Sabiny, Samuela

29. Warszawski Festiwal Filmowy

2013-10-11
2013-10-20
29_wff
Warszawska Fundacja Filmowa
Kinoteka w PKiN oraz Multikino Złote Tarasy
Dwa polskie filmy znalazły się w Konkursie Międzynarodowym 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego: W ukryciu Jana Kidawy-Błońskiego oraz Ida Pawła Pawlikowskiego. 29. Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 11-20 października 2013 w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Multikinie Złote Tarasy.

W Konkursie Międzynarodowym znajdą się dwa polskie filmy.

Pierwszy z nich to W ukryciu Jana Kidawy-Błońskiego, laureata Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni i nagrody za reżyserię na festiwalu w Moskwie za film Różyczka. Film opowiada o niezwykłej więzi emocjonalnej między dwiema kobietami - Janiną, mieszkającą z ojcem, młodą, wrażliwą wiolonczelistką oraz Ester, młodą Żydówką, ukrywającą się w piwnicy pod ich mieszkaniem w czasie okupacji.
W rolach głównych wystąpują: Magdalena Boczarska, Julia Pogrebińska, Tomasz Kot, Krzysztof Stroiński, Jacek Braciak, Agata Kulesza. Pokaz na WFF będzie europejską premierą W ukryciu. Premiera światowa nastąpi kilka dni wcześniej na jednym najważniejszych festiwali pozaeuropejskich.

Drugim polskim filmem w Konkursie Międzynarodowym będzie Ida Pawła Pawlikowskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera takich filmów jak Last Resort, Lato miłości czy Kobieta z piątej dzielnicy. Jest to poruszająca, kameralna historia młodej zakonnicy, która przed złożeniem ślubów odwiedza swoją ciotkę, a ta odkrywa przed nią mroczną tajemnicę rodziny.
W rolach głównych: Anna Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Adam Szyszkowski.

W Konkursie 1-2 znalazł się debiut Sebastiana Buttnego Heavy Mental. Jest to szczery i bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce, z ich rozterkami, poczuciem humoru, pragnieniami oraz zatopieniem w paradoksach tak zwanego "normalnego" życia. W rolach głównych: Grzegorz Stosz, Piotr Głowacki, Izabela Nowakowska, Joanna Szczepkowska.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych zostanie pokazany Powrót Ewy Bukowskiej wyprodukowany przez Studio Munka. Film opowiada o polskim żołnierzu, który powraca z misji wojennej w Afganistanie. Występują Marek Bukowski, Agata Buzek, Krzysztof Stroiński, Anna Chodakowska, Jakub Wieczorek.
Konkurs Filmów Krótkometrażowych na WFF jest oficjalnie uznawany przez Amerykańską Akademię Filmową, co oznacza, że zwycięzca może się ubiegać o nominację do Oscara®. 

WFF jako jedyne w Polsce i jedno z zaledwie czternastu na świecie wydarzeń filmowych jest oficjalnie uznawane przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF, www.fiapf.org) jako międzynarodowy konkursowy festiwal filmowy.

Cały program 29. WFF zostanie ogłoszony 25. września.
Projekt i realizacja: direktpoint