Środa, 2017.10.18 Hanny, Klementyny, Łukasza

18. Konfrontacje Teatralne w Lublinie

2013-10-12
2013-10-19
18_konfrontacje_teatralne_lublin
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12
Centrum Kultury w Lublinie
Strzępka / Goebbels / Opryński / LeRoy / Szczawińska / Ziemilski / Komuna Warszawa / Teatr Ósmego Dnia / Tupajić & Zanki to wykonawcy, którzy wystąpią w połowie października na 18. Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie. Tegoroczny Festiwal odbędzie się pod hasłem "Zapomnij o teatrze" i będzie skoncentrowany na odkrywaniu przestrzeni pomiędzy teatrem a tańcem, klasyką a współczesnością oraz poznawaniu tego, co najciekawsze we współczesnych sztukach performatywnych.

Prezentowani w tym roku w Lublinie artyści to eksperymentatorzy uparcie poszukujący nowych rozwiązań, odważni w dokonywanych wyborach i wirtuozerscy w ich realizacji. Z szacunku do publiczności, którą traktują partnersko, odrzucili tradycyjny teatr repertuarowy albo reformują go od środka. W programie Festiwalu znaleźli się mistrzowie i ich najmłodsi uczniowie.

Co będzie można zobaczyć?

Świetny, głośny w Europie spektakl Curator's Piece: A Trial Against Art został napisany i wyreżyserowany przez choreografkę i reżyserkę Petrę Zanki oraz dramaturżkę i reżyserkę Tea Tupajić - obie pracujące w Zagrzebiu. Artystki zaprosiły do współpracy kuratorów najważniejszych festiwali sztuk performatywnych, znaczących tak na gruncie lokalnym, jak i w kontekście międzynarodowym. W Lublinie wraz z nimi na scenie pojawią się kuratorzy tegorocznej edycji Konfrontacji: Marta Keil i Grzegorz Reske, by wobec lubelskiej publiczności odpowiedzieć na pytania o odpowiedzialność za festiwal.

Obok znakomitego zagranicznego programu czeka odbiorców bardzo ciekawy przegląd polskiej sceny: m.in. cztery znakomite remiksy Komuny Warszawa przygotowane przez jednych z najważniejszych polskich artystów sztuk performatywnych: Monikę Strzępkę i Pawła Demirskiego, Weronikę Szczawińską, Wojtka Ziemilskiego i Mikołaja Mikołajczyka.

Pojawią się również: jeden z najgłośniejszych spektakli ostatnich dwóch sezonów O dobru Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, uznany i doceniony na prestiżowych europejskich festiwalach spektakl Wojtka Ziemilskiego Mała narracja,Teatr Ósmego Dnia z mocnym, interwencyjnym spektaklem Do władzy wielkiej i sprawiedliwiej oraz głośny spektakl z Teatru Polskiego w Bydgoszczy Popiełuszko w reżyserii Pawła Łysaka. I wreszcie najważniejsze: najnowszy spektakl Janusza Opryńskiego i Teatru Provisorium Lód, będący adaptacją monumentalnej powieści Jacka Dukaja.

Lubelski festiwal to nie tylko teatr. Jak co roku w programie znajdą się seanse w ramach Kina Konfrontacji - absolutne klasyki światowego kina. W repertuarze znalazły się dzieła m.in. Bergmana, von Triera i Zelenki. Także muzyka jest ważną częścią Konfrontacji i nie inaczej będzie także w tym roku.  W programie spektakl teatru muzycznego - When the mountain changed its clothing, inne z muzyką na żywo - m.in. słoweńsko-łotewska koprodukcja Show your face czy Lód  Teatru Provisorium z udziałem kwartetu smyczkowego. Program muzyczny będzie również prezentowany codziennie wieczorem w Klubie Festiwalowym - w Kawiarni Szklarnia w Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12.

PROGRAM KONFRONTACJI (z cenami biletów na poszczegolne imprezy)
Projekt i realizacja: direktpoint