Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Nowy Jarmusch na otwarcie 4. American Film Festival

2013-10-22
2013-10-27
tylko_kochankowie_przezyja_kadr
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Kino Nowe Horyzonty
Najnowszy film Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją otworzy 22. października 4. American Film Festival we Wrocławiu. Wydarzeniem towarzyszącym imprezie będzie koncert awangardowego kompozytora Jozefa van Wissema, muzycznego współpracownika Jarmuscha, którego amerykański filmowiec zaprosił do stworzenia ścieżki dźwiękowej nowej produkcji.

4. edycja American Film Festival odbędzie się w dniach 22-27 października 2013 we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Festiwal zainauguruje najnowszy film mistrza amerykańskiego kina Jima Jarmuscha - prezentowany w konkursie głównym festiwalu w Cannes "melodramat wampiryczny" Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive). W długo oczekiwanym dziele twórcy Poza prawem, Truposza i Broken Flowers wystąpiły gwiazdy kina, między innymi Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska. Film jest opowieścią o Adamie (Hiddleston), unikającym rozgłosu i słonecznego światła, undergroundowym muzyku z Detroit, który postanawia powrócić po długiej rozłące do swojej ukochanej - Evy (Swinton), od lat mieszkającej w Maroku. Jednak ich związek zostanie wystawiony na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna siostra Evy - Ava (Wasikowska).

- To nietypowa historia miłosna - mówi o swoim filmie Jarmusch. - Opowiada o uczuciu pomiędzy mężczyzną i kobietą, Adamem i Ewą (fragmenty scenariusza inspirowane były ostatnią książką Marka Twaina Dzienniki Adama i Ewy). Ci kochankowie to archetypiczni outsiderzy, członkowie bohemy, niesłychanie inteligentni i wysublimowani, ale ciągle we władzy zwierzęcych instynktów. Przemierzyli już cały świat, doświadczyli wielu niezwykłych rzeczy, żyjąc zawsze na marginesie społeczeństwa. Opowieść o ich związku to także opowieść o rozciągniętej na setki lat historii człowieka, bo tak się składa, że nasi bohaterowie są wampirami - zdradza reżyser.

Film jest powrotem Jarmuscha do wielkiej formy. Spotkał się ze znakomitym przyjęciem krytyki na festiwalu w Cannes. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Tadeusz Sobolewski pisał o filmie: Być wampirem oznacza tu: żyć sztuką - muzyką, płytami, książkami, miłością - i mieć poczucie wiecznego nienasycenia. To jeden z rzadkich dziś filmów, który działając minimalnymi środkami, zostawia wieczny niedosyt, pozostaje otwarty. Działa muzycznie, wciąga do środka i sprawia, że chce się do niego wracać jak do ulubionej płyty.

23. października (środa) o godz. 19.30 w Auli Leopoldina (Plac Uniwersytecki 1) odbędzie się koncert awangardowego kompozytora Jozefa van Wissema, muzycznego współpracownika Jima Jarmuscha, z którym amerykański filmowiec nagrał 4 albumy, a ostatnio zaprosił do stworzenia ścieżki dźwiękowej do Tylko kochankowie przeżyją. Holenderski lutnista otrzymał za nią w 2013 roku Cannes Soundtrack Award i właśnie tę muzykę wykona we Wrocławiu.

Szczegółowy program 4. edycji festiwalu pojawi się 7. października na stronie www.americanfilmfestival.pl.  

W sprzedazy sa już dostępne karnety na 4. American Film Festival. W tym roku przygotowano dwie ceny karnetów: 160 zł (od 16. września do 6. października, przed ogłoszeniem pełnego programu 4. AFF) oraz 190 zł (od 7. do 13. października, po ogłoszeniu pełnego programu 4. AFF). Pula karnetów jest ograniczona, w przypadku gdyby została wyczerpana w pierwszym terminie, sprzedaż karnetów w drugim terminie nie zostanie uruchomiona.
Projekt i realizacja: direktpoint