Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Kwartet Stańki we Wrocławiu

2013-10-30 20:00
tomasz_stanko_foto
ul. Włodkowica 7
Synagoga Pod Białym Bocianem
120 zł - I miejsca, 90 zł - II miejsca, 65 zł - III miejsca, 40 zł - wejściówki (studenci i uczniowie)
Tomasz Stanko New York Quartet wystąpi 30. października na Zaduszkach Jazzowych we Wrocławiu. W składzie kwartetu na kontrabasie zagra Ben Street, muzyk o niezwykłej wrażliwości harmonicznej i rytmicznej. Muzycy zagrają materiał z płyty Wisława.

Stańko lubi eksperymentować ze składami, by jego muzyka nabrała nowych przestrzeni. W tym właśnie składzie trębacz grał na festiwalu w Wiedniu oraz Kopenhadze. Duński tygodnik Politiken napisał po koncercie "Mistrz trąbki w nowej odsłonie dostarcza dzikie piękno".

Muzyka z albumu Wisława idealnie wpasowuje się w klimat Zaduszek Jazzowych dedykowanych pamięci zmarłych artystów. Podwójny album wydany przez wytwórnię ECM inspirowany jest poezją Wisławy Szymborskiej i jej pamięci dedykowany.

Jak mówi Stańko: "Kontakt z poezją Wisławy Szymborskiej poruszył mnie do głębi i niezwykle zainspirował. Spotkanie z Poetką na estradzie oraz możliwość improwizowania do wierszy czytanych przez Nią, dał mi jeszcze większy impuls twórczy. Powstała muzyka, którą z najgłębszym uznaniem chciałbym zadedykować pamięci Wisławy Szymborskiej".

Album został nagrany w czerwcu zeszłego roku w Nowym Jorku - mieście, które w ostatniej dekadzie stało się wręcz drugim domem znakomitego polskiego trębacza. Pięć lat temu kupił tam mieszkanie i od tego czasu przebywa na przemian w Stanach Zjednoczonych i w Warszawie. Jak sam mówi, w Nowym Jorku komponuje, nasiąka atmosferą tamtejszej sceny artystycznej oraz śledzi najnowsze trendy w muzyce.

Tomasz Stanko New York Quartet wystąpi w składzie:
Tomasz Stanko - trumpet
David Virelles - piano
Ben Street - bass
Gerald Cleaver - drums
Projekt i realizacja: direktpoint