Środa, 2017.09.20 Eustachego, Faustyny, Renaty

Szczecińska Biała Dama na scenie

2013-11-12 19:00
wilcze_pietno_plakat
Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie
Wały Chrobrego 3
Teatr Współczesny
na podstawie zaproszeń
Biała Dama krążąca po Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, czyli Sydonia von Borck, najsłynniejsza pomorska szlachcianka oskarżona o czary i skazana na śmierć, jest bohaterką widowiska muzycznego Wilcze piętno. Nad spektaklem pracują uczniowie i absolwenci Szkół Artystycznych TOP-ART oraz grupa niesłyszących aktorów z Teatru-3.

Co niezwykłe, widowisko muzyczne zostanie wystawione w wersji dwujęzycznej - po polsku i w języku... migowym! Prapremiera odbędzie 12. listopada w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Młodzi aktorzy słyszący, zanim przystąpili do pracy nad Wilczym piętnem, wzięli udział w warsztatach języka migowego i wspólnych zajęciach z osobami niesłyszącymi, także w plenerze fotograficznym, który pomógł im poznać wrażliwość i odmienny sposób postrzegania świata przez osoby żyjące w ciągłej ciszy.

Reżyserii podjął się Arkadiusz Buszko, który opracował również choreografię przedstawienia. Popularny aktor Teatru Współczesnego i reżyser współpracujący z większością szczecińskich scen i wielu teatrów w całej Polsce, już wcześniej współpracował z głuchymi aktorami właśnie z grupy Teatru-3.

Teksty piosenek do Wilczego piętna napisał i skomponował do nich muzykę Damian Rybicki, absolwent TOP-ARTU, wokalista współpracujący m.in. ze szczecińskim Teatrem Kameralnym i występujący na polskich scenach z autorskim recitalem Pół na Pół. Pojawi się także na scenie jako odtwórca jednej z głównych ról.

Aranżacje piosenek i muzyczną stronę spektaklu opracował znany szczeciński kompozytor Piotr Klimek. Autorką scenariusza jest pochodząca ze Szczecina dziennikarka oraz autorka słuchowisk i współautorka spektakli muzycznych Magdalena Walusiak.

Wilcze piętno jest jednym z elementów większego przedsięwzięcia realizowanego pod hasłem Renesans dwóch światów. W ramach tego projektu odbył się także Regionalny Konkurs Malarstwa i Fotografii Osób z Wadami Słuchu, a wystawa prac laureatów prezentowana będzie do 15. listopada w foyer Teatru Współczesnego.

Po prapremierze Wilczego piętna odbędzie się uroczystość wręczenia nagrod laureatom konkursu dopełniając finisaż Renesansu dwóch światów.

Wilcze piętno
reżyser i choreograf - Arkadiusz Buszko
scenariusz - Magdalena Walusiak
teksty i kompozycja piosenek - Damian Rybicki
aranżacje i opracowanie muzyczne - Piotr Klimek

asystent reżysera - Wojciech Sandach
kostiumy - Dorota Obukowicz-Szafrańska
inspicjentka - Dominika Florczak

eksperci:
wokal - Zbigniew Sawicki
wokal - Katarzyna Matysiak
scenografia - Paweł Kula, Krzysztof Krzywiński
fotografia - Zbigniew Wróblewski
język migowy - Milena Jakubowska
krawcowa - Arleta Małecka
multimedia (a także zdjęcia w galeriach naszego profilu) - Olgierd Koczorowski
Teatr-3 (opiekun aktorów głuchych) - Hubert Bartłomiejski

Serwis Pozytywy.com jest patronem medialnym projektu Renesans dwóch światów.
Projekt i realizacja: direktpoint