Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Hanna Krall na Bruno Schulz. Festiwal

2013-11-23 19:00
bruno_schulz_festiwal_logo
ul. Szewska 37
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Aula
wolny
Hanna Krall będzie gościem Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Spotkanie z pisarką odbędzie się 23. listopada w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Rozmowę z gościem poprowadzi Jacek Antczak, a fragmenty książki Biała Maria przeczyta Anna Polony.

Hanna Krall - reporterka, pisarka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w "Życiu Warszawy", w "Polityce" i w zespole filmowym Tor.

Na początku lat 90. szkoliła młodych reporterów "Gazety Wyborczej". Światowy rozgłos przyniosła jej książka Zdążyć przed Panem Bogiem o Marku Edelmanie, lekarzu i jednym z dowódców powstania w getcie warszawskim. Wydała także m.in. zbiory reportaży Trudności ze wstawaniem, Taniec na cudzym weselu, Dowody na istnienie, Tam już nie ma żadnej rzeki, To ty jesteś Daniel oraz powieści Okna i Sublokatorka.

W ostatnich latach ukazały się: Wyjątkowo długa linia, Król Kier znów na wylocie, Różowe strusie pióra. Najnowsza książka pt. Biała Maria została wznowiona w 2013 roku w poszerzonej przez autorkę formie i ukazała się w jednym tomie wraz ze Zdążyć przed Panem Bogiem i Hipnozą. Jest to piąty tom utworów zebranych Hanny Krall wydanych przez Świat Książki.

Teksty Hanny Krall były m.in. podstawą scenariuszy filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Jana Jakuba Kolskiego, dla teatru adaptowali je m.in. Kazimierz Dejmek, Izabella Cywińska i Krzysztof Warlikowski.

Krall otrzymała m.in. Nagrodę podziemnej Solidarności, Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę Porozumienia Europejskiego Targów Książki w Lipsku, austriacką nagrodę Herdera, niemiecką Würth-Preis oraz "AuTORytet" - nagrodę polskich studentów dziennikarstwa.

Głównym motywem najnowszych książek Hanny Krall jest splątanie losów ludzkich; większość opowieści dotyka problematyki poszukiwania tożsamości bądź powikłanych historii polsko - żydowsko - niemieckich związanych z II wojną światową, Zagładą, powojenną Polską, ale często sięgającymi aż do współczesności.
Projekt i realizacja: direktpoint