Środa, 2017.10.18 Hanny, Klementyny, Łukasza

Electro-tango z Buenos Aires w Szczecinie

2013-11-28 20:00
Tanghetto_foto
koncerty.com
ul. Partyzantów 2
LuLu Club
szczegóły w informacji
Grający electro-tango zespół Tanghetto z Argentyny wystąpi 28. listopada w szczecińskim LuLu Clubie w ramach cyklu Morze Muzyki. Grupa dwukrotnie zdobyła Nagrodę Gardela - w 2009 i 2012 roku - i dwa razy była nominowana do Latin Grammy Award. W tym roku za płytę Incidental Tango zespół otrzymał nominację do Nagrody Gardela w kategorii Najlepszy Album Tanga Alternatywnego.

Zespół Tanghetto stał się ważnym reprezentantem muzyki argentyńskiej. W swojej ojczyźnie muzycy sprzedali złote i platynowe nakłady wszystkich krążków. Występowali na koncertach w ponad 150 miastach w 25 krajach Ameryki Południowej, Północnej, Europy i Środkowego Wschodu. Dzielili scenę z takimi artystami jak Inti Illimani (Światowy Festiwal Latinoamericando w Mediolanie), Gilberto Gil i Carlinhos Brown (Festiwal Współczesna Brazylia w Rio de Janeiro), byli nominowani w tej samej kategorii do Latin Grammy Awards z takimi gwiazdami jak Yo-Yo-Ma, Sexteto Mayor (Medellín, 2011), grali dla ogromnej publiczności m.in. podczas Festiwalu River Thames w Londynie.

W 2013 roku Tanghetto świętuje jubileusz dziesięciolecia kariery artystycznej i jednocześnie zapoczątkowania nowego brzmienia na scenie Buenos Aires. W ramach rocznicy zespół wyruszyli na międzynarodowe tournée, zainaugurowane koncertem zorganizowanym w ramach Festiwalu Tanga w Teatrze ND/Ateneo w Buenos Aires (bilety wśród 5000 osób rozeszły się w błyskawicznym tempie), a które swój ciąg dalszy ma w innych krajach Ameryki Łacińskiej i w Europie.

Tanghetto ma na koncie 5 albumów studyjnych (wszystkie osiągnęły status złotej lub platynowej płyty), DVD z koncertu na żywo, podwójny album na żywo, ścieżki dźwiękowe, trzy nominacje i dwie zdobyte statuetki Muzycznej Nagrody Gardela (2009 i 2012) oraz dwie nominacje do nagród Latin Grammy. Koncerty Tanghetto to prawdziwe widowiska audiowizualne, często zawierają w sobie także elementy tańca.Zespół, którego liderem jest Max Masri - najmłodszy i ostatni z uczniów legendy tango Virgilio Expósito - uczcił swoje dziesięciolecie wydaniem podwójnego albumu VIVO, na który składają się utwory nagrane w 10 miastach świata podczas ostatnich 5. lat. Obydwie części płyty VIVO były oddzielnie nominowane do Nagrody Gardela, a część Milonguero została nagrodzona w kategorii "Najlepszy album tanga alternatywnego". Wtedy zespół zdobył drugą statuetkę w swojej historii.

- Wydawałoby się, że to zaledwie wczoraj eksperymentowaliśmy w studiu, tworząc muzykę, która zdawała się być herezją, a okazała się być naprawdę nowymi autentycznym brzmieniem - mówi Masri. - W ciągu tych 10. lat mieliśmy okazję przeżywać najsilniejsze z emocji: zdobyliśmy Nagrody Gardela, rywalizowaliśmy z Yo-Yo-Ma na Grammy, występowaliśmy w BBC czy w Chicago Symphony Hall, graliśmy dla 500 par tańczących tango w Tate Gallery w Londynie podczas jednego z ważniejszych festiwali, jak również dzieliliśmy scenę z postaciami takimi jak Gilberto Gil czy Carlinhos Brown w Rio - podsumowuje lider grupy, której zdarzyło się też grywać covery.Muzyczny język Tanghetto tworzy fuzja dźwięków pochodzących z różnych źródeł (tango, rytmy latynoskie i elektronika). Bandoneon występuje w roli wokalisty, a towarzyszą mu inne instrumenty akustyczne oraz szeroki wachlarz brzmień wytwarzanych przez syntezatory i samplery.

Nazwa TANGHETTO (połączenie słów "tango" i "ghetto"), jak i idea stojąca za pierwszą płytą Emigrante, mają swe źródło w doświadczeniach przeżytych w Małych Argentynach - społecznościach Argentyńczyków żyjących na emigracji. - To właśnie ci emigranci podczas wielu naszych występów w różnych częściach świata podchodzą do nas i opowiadają nam, jak na różne sposoby nasza muzyka była dla nich ważna w trudnych momentach ich życia prowadzonego z dala od rodzinnego kraju. Jest to zawsze dla nas ogromny, nieporównywalny z niczym zaszczyt - mówi Masri.

Bilety na koncert w Szczecinie:

do 20. września:
45 zł - bilety siedzące i stojące nienumerowane
60 zł - bilety siedzące na balkonie

przedsprzedaż od 21. września do 20. listopada:
55 zł - bilety siedzące i stojące nienumerowane
70 zł - bilety siedzące na balkonie

ceny biletów od 21. listopada:
70 zł - bilety siedzące i stojące nienumerowane
85 zł - bilety siedzące na balkonie
Projekt i realizacja: direktpoint