Środa, 2017.09.20 Eustachego, Faustyny, Renaty

Chanuka - radosny festiwal świateł w Warszawie

2013-11-28 11:00
2013-12-05 14:00
chanukija_fot_Magda_Koralewska
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz w Warszawie oraz Fundacja Shalom
Partnerzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Tacit Development Polska JS Sp. z o.o. S.K.
Plac Grzybowski 12/16
Teatr Żydowski
bezpłatny, ale na część imprez obowiązują zapisy
Zbliża się jedno z najbardziej radosnych żydowskich świąt - Chanuka. Przez osiem dni, od 28. listopada do 5. grudnia, będzie trwał w Warszawie festiwal świateł - wspaniała okazja do zabawy i poznawania żydowskiej kultury. Dla dzieci i ich rodziców zaplanowano różnego rodzaju warsztaty, czytanie bajek oraz chanukowe opowieści.

Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, czym są i jak się robi drejdle, spróbować pysznych placków latkes, a także, być może po raz pierwszy, zrobić własną menorę. Zaproszeni do wspólnego świętowania są wszyscy warszawiacy!

Dlaczego Chanuka jest tak radosnym świętem? Obchodzi się ją na pamiątkę czasów, kiedy w Palestynie rządziła grecka dynastia Seleucydów. Żydom narzucono wówczas obcą religię, a Świątynię zbezczeszczono. W odpowiedzi na to wybuchło powstanie Machabeuszy, którzy odnieśli zwycięstwo. W Świątyni można było znowu odprawiać nabożeństwa, ale trzeba było najpierw rozpalić na nowo wieczne światło w menorze. Znaleziono odrobinę tylko oliwy w pojemniczku zapieczętowanym przez arcykapłana, ale - nieoczekiwanie -  wystarczyło jej na osiem dni - dokładnie tyle, ile potrzeba do przygotowania nowej czystej oliwy. Na pamiątkę tego cudownego zdarzenia przez osiem chanukowych wieczorów zapalamy światełka w ośmioramiennym świeczniku, zwanym chanukija. Spożywamy też dania smażone na oliwie - placki ziemniaczane (latkes) i pączki, a dzieci otrzymują prezenty i chanuke gelt (pieniążki na Chanukę).

Podczas tegorocznych obchodów zorganizowanych przez Teatr Żydowski - Centrum Kultury Jidysz i Fundację Shalom, przewidziano moc atrakcji zarówno manualnych, jak i kulinarnych. Organizatorzy przygotowali warsztaty dla dzieci z domów dziecka oraz warsztaty otwarte.

Podczas zajęć dzieci będą lepić z gliny drejdle, dzbanuszki na oliwę i figurki małych Machabeuszy, z gipsu uformują menorę, będą wycinać kolorowe papierowe witraże i przygotowywać świąteczne kartki. Podczas warsztatów kulinarnych nauczą się przygotowywać smakowite chanukowe potrawy, m.in. latkes - placki ziemniaczane oraz, uwielbiane przez dzieci i dorosłych, sufganija - pączki nadziewane konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypane cukrem pudrem.

W trakcie warsztatów Święto świateł, za pomocą światła, ruchu, kolorowych pleksi i starych filmów fotograficznych powstaną historie pisane światłem. Będzie to teatr cieni, który od początku do końca pod okiem animatorek stworzą dzieci.

Podczas zajęć Zimowe Święta animatorki porozmawiają z dziećmi o tym, jak wyglądają zimowe święta w różnych kulturach. Opowiedzą o Chanuce, Bożym Narodzeniu, święcie Muharaam i Tet, Chińskim Nowym Roku. Dzieci w sposób interaktywny poznają różne święta, pobawią się w świąteczne zabawy oraz przygotują przyjęcia i podarunki.

Aktorzy Teatru Żydowskiego wystąpią z chanukowym koncertem, natomiast grupa Jacoba Weitznera poprowadzi zajęcia teatralne. Będzie można też zobaczyć najnowszy spektakl Teatru Żydowskiego Opowieści nie tylko dla Dzieci w reżyserii Pawła Paszty przeznaczony zarówno dla starszych dzieci jak i dla ich rodziców. 

Ostatniego dnia obchodów zostaną poprowadzone wyjątkowe warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Animatorzy przeczytają im chanukowe opowieści, a dzieci wykonają z plastrów wosku świeczki i poznają chanukowe piosenki.

Na ten wyjątkowy czas cały Teatr Żydowski zmieni się w krainę baśni. Pomieszczenia, w których będą odbywać się zajęcia, będą nawiązywały wystrojem do bajek chanukowych - pełnych ciepła, światła i pysznych łakoci. Zaproszeni do wspólnego świętowania są wszyscy warszawiacy!

Szczegółowy program i adresy mailowe, pod którymi można zapisywać się na część zajęć, znajdują się na stronach Organizatorów:
http://www.teatr-zydowski.art.pl oraz http://www.shalom.org.pl
Projekt i realizacja: direktpoint