Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli

Al Di Meola zagra Beatlesów w Warszawie

2013-11-30 19:00
al_do_meola_2013_foto
AGORA SA
STX JAMBOREE
Pl. Defilad 1
Sala Kongresowa
od 99 zł do 299 zł (VIP)
Wirtuoz gitary Al Di Meola wystąpi 30. listopada w Sali Kongresowej w Warszawie ze swoim nowym projektem Al Di Meola Plays Beatles and More poświęconym twórczości legendarnej czwórki z Liverpoolu.

Będzie to jedyny koncert w Polsce legendarnego gitarzysty z towarzyszeniem zespołu w pełnym składzie scenicznym - z zespołem wybitnych instrumentalistów oraz węgierskim kwartetem smyczkowym.

Al Di Meola od blisko 40. lat uznawany jest za geniusza i wirtuoza gitary. W trakcie swojej błyskotliwej kariery nagrał ponad 20 albumów i współpracował ze światowej sławy muzykami, współtworząc między innymi niezapomniane gitarowe trio z Paco de Lucia i Johnem McLaughlinem. Niezwykły talent, doprowadzona do perfekcji technika gry - zarówno na akustycznej jak i elektrycznej gitarze - oraz porywająca ekspresja i liryzm sprawiły, że artysta od lat posiada coraz liczniejsze grono fanów na całym świecie.

Podobnie jak większość Amerykanów wychowanych w latach 60. ubiegłego wieku, Al Di Meola pozostał pod gigantycznym wrażeniem występu The Beatles w Ed Sullivan Show. To dzięki czwórce Anglików Di Meola po raz pierwszy wziął gitarę do ręki. - Gdyby nie oni, prawdopodobnie byłbym dziś strażakiem, kto wie... - mówi słynny gitarzysta. - Zmienili z resztą nie tylko mnie, ale cały świat - nie ma żadnej innej muzyki, która miałaby tak piorunujący wpływ na otoczenie.

Blisko pięćdziesiąt lat po tym, jak pierwsza fala beatlemanii dotarła do USA, gitarzysta składa osobisty hołd grupie, która zmieniła jego życie. Nagrał płytę All Your Life (2013) w legendarnym studio Abbey Road i wyruszył w trasę koncertową po świecie z nowym projektem Al Di Meola plays Beatles and More. Płyta oraz koncerty są popisem gitarowego geniusza - 14 utworów The Beatles w specjalnych aranżacjach na jedną, dwie lub trzy gitary zostają przedstawione w zupełnie nowej zaskakującej odsłonie. - Zatoczyłem pętlę - mówi Di Meola. - Zacząłem przygodę z muzyką od miłości do The Beatles, by na końcu znów do nich wrócić. I znów wydają mi się tak samo świeży i inspirujący jak kiedyś.

Poza gitarami pojawi się na scenie kwartet smyczkowy - w warszawskiej Sali Kongresowej Al Di Meola zagra w pełnym składzie koncertowym, czyli łącznie ze Sturcz String Quartet. W skład zespołu poza słynnym gitarzystą wchodzą także Fausto Beccalossi (akordeon), Peo Alfonsi lub Kevin Seddiki (druga gitara) oraz Peter Kaszas (perkusja). Al Di Meola ze swoim projektem zagrał między innymi podczas tegorocznego Alicante International Jazz Festival 2013.

Koncert w Warszawie odbędzie się w ramach Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 2013.
Projekt i realizacja: direktpoint