Środa, 2017.10.18 Hanny, Klementyny, Łukasza

Smutki tropików - premiera w Łaźni Nowej

2013-12-08 19:00
2013-12-09 17:30
smutki_tropikow_plakat
os. Szkolne 25
Teatr Łaźnia Nowa
30/40zł
Smutki tropików, najnowszy spektakl reżysera młodego pokolenia Pawła Świątka ze scenariuszem Mateusza Pakuły, zostanie wystawiony w krakowskiej Łaźni Nowej. Premiera - 8. grudnia.

Smutki tropików to opowieść współczesnych nomadach - młodych Europejczykach, których życiowym celem jest podróż. To backpackerzy, uciekinierzy, eksploratorzy, świry, nieprzystosowani łowcy doznań, dzicy korespondenci wojenni, idealiści i osobliwi turyści. Pozbawieni zahamowań, świadomie odrzucają tradycję, by na krańcach kontynentu odkrywać nową jakość przyszłości. Czego im brakuje we wspaniałej Europie? Czego mają tu za dużo? Co odnajdą, z czym wrócą i po co?

Reżyser Paweł Świątek i dramaturg Mateusz Pakuła wykorzystują technikę storytellingu (snucia opowieści) do zaprezentowania indywidualnych losów swoich postaci, ale też do czynnego zaangażowania publiczności w proces zgłębiania takich zjawisk jak: turystyka, ucieczka, pogoń za nowymi doznaniami, korespondencja wojenna czy duchowa przemiana. Spektakl jest próbą zdefiniowania tożsamości młodych Europejczyków poprzez wspólne doswiadczenia ciągłego nienasycenia i przekraczania granic, zarówno terytorialnych jak i moralnych.

Twórcy spektaklu probują dotrzeć do podłoża kulturowego fenomenu ostatnich lat - podróży i przemieszczania się jako filozofii życia. Unikają jednak łatwych i jednoznacznych diagnoz społecznych. Czerpiąc z estetyki meksykańskiego wrestlingu i walk MMA odtwarzają świat zaaranżowany na kształt gry fabylarnej, gdzie jedynym skutecznym sposobem osiagnięcia szczęścia i zapanowania nad swoim losem jest destrukcja. Odwołując się do Chucka Palahniuka (Fight Club) bohaterzy Smutków tropików chcą zresetować świat za pomocą anarchii, by go uzdrowić.

Paweł Świątek - reżyser, urodzony w 1989 roku, student V roku reżyserii na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Znany z realizacji w Starym Teatrze w Krakowie Pawia Królowej, a także Mitologii w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Laureat Talentów Trójki.

Smutki tropików
Reżyseria:
Paweł Świątek
Scenografia: Marcin Chlanda
Tekst i dramaturgia: Mateusz Pakuła
Kostiumy: Julia Kornacka

Obsada:
Małgorzata Gorol, Marek Hucz, Martyna Krzysztofik, Zuzanna Skolias, Łukasz Stawarczyk, Rafał Szumera

Premiera: 8. grudnia 2013

Kolejne spektakle:
9 grudnia 2013, godz. 15.00
16, 17 i 18 stycznia 2014, godz. 19.00
Projekt i realizacja: direktpoint