Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Wywiady

satrapi_i_parronaud

Opowiadam o tym, co znam - rozmowa z Marjane Satrapi

- Od samego początku Kurczak ze śliwkami był dla nas logiczną, spójną kontynuacją  Persepolis. Po pierwsze dlatego, że jego bohaterem, owym muzykiem złamanym przez miłość, jest brat mojego dziadka, rewolucjonista i komunistyczny więzień, o którym opowiadałam w Persepolis - Marjane Satrapi opowiada o swoim najnowszym filmie, współpracy z Vincentem Paronnaud oraz aktorami.

Kurczak ze śliwkami trafi na ekrany polskich kin 26. grudnia 2012 roku. W filmie grają m.in. Matthieu Amalric, Maria de Medeiros, Golshifteh Farahani i Isabella Rossellini.
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

Najnowsze informacje z działuSubskrybuj zawartość

Ixi Color o Vlepvnecie

mural_hoza_3
O Vlepvnecie i streetarcie wczoraj, dziś i jutro opowiada Ixi Color, od wielu lat związany z fundacją, artysta, performer i kurator galerii V9.

Marek Weiss o spektaklu Gracze/Skrzypce Rotszylda

Marek_Weiss_Opera_Baltycka_fot_Sebastian_Cwikla
Idea tego spektaklu zawładnęła moją wyobraźnią kilka lat temu i im większe piętrzą się przeszkody na drodze do jego realizacji, z tym większym uporem brnę do celu. Sam Dymitr Szostakowicz to Himalaje operowe, podobnie jak Ryszard Strauss, którego dwa najważniejsze dzieła stały się w realizacji Opery Bałtyckiej wielkimi sukcesami moich muzyków. Jestem pewien, że jesteśmy należycie przygotowani do podjęcia takiego wyzwania. Ale spróbujemy jeszcze podwyższyć poprzeczkę w projekcie, na który złożą się dwa dzieła Gracze i Skrzypce Rotszylda.

Nowoczesne terapie SM pozwalają uniknąć wózka inwalidzkiego

Nowoczesne leki hamują przebieg stwardnienia rozsianego i zapobiegają narastaniu niesprawności. Jednak polscy pacjenci nie korzystają z efektów długoletnich badań, w których brali udział także nasi uczeni. W efekcie rośnie liczba osób niepełnosprawnych.

Nić porozumienia między autorem i tłumaczem. O prozie Virginii Woolf

nawiedzony_dom_okladka
- Woolf jest pisarką trudną pod względem stylistycznym. Istota jej pisarstwa to nie tylko przebieg fabularny, ale również przebieg stylistyczny. Bardzo dużo tu zależy od języka, a pozbawione specyficznej formy, dynamiki, tonu - znika, zostawiając tylko martwe, niewiele znaczące fabularne preteksty. Jej utworów nie da się po prostu przepisać na historyjkę po polsku, bo historyjki jest w nich niewiele. Trzeba usłyszeć głos tej prozy i postarać się stworzyć go w polszczyźnie - o przyjemnościach i trudach tłumaczenia Virginii Woolf opowiada tłumaczka jej utworów Magda Heydel.

Wolę literaturę faktu - rozmowa z Arturem Górskim

Artur_Gorski_fot_RetroRoses
- Przestałem lubić czytać kryminały i powieści sensacyjne. Tym bardziej, że pracując w "Śledczym" kryminały mam na co dzień, i to znacznie lepsze niż to co mógłbym przeczytać w jakiekolwiek książce - mówi Artur Górski -  dziennikarz, były korespondent wojenny, krytyk literacki, pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu "Focus. Śledczy". W marcu do rąk czytelników trafiła jego najnowsza książka Świat tajnych służb. Są wojny, których nie widać.

Jak powstają utwory dla dzieci. Wywiad z Jarosławem Mikołajewskim

kiedy_kiedys_okladka

- Dla dziecka starzec jest tajemnicą, stworzeniem z innej planety, o którym się jednak mówi, że kiedyś był dzieckiem takim jak ono. Dziecku nie mieści się w głowie, że ciało starca mogło być kiedyś dziecięce, a jego własne ciało będzie mogło być starcze. A śmierć jest największą tajemnicą starego człowieka w oczach dziecka, miejscem spotkania w świecie, którego nie ma, lecz w którym dziecko jakoś się jednak odnajduje - mówi Jarosław Mikołajewski, autor książki Kiedy kiedyś... o swojej najnowszej opowieści dla dzieci.

Warszawa: Liść polecony 2011

szrotowki_2011_plakat
Akcja ochrony kasztanowców przed szkodnikami rozpoczęła się w Warszawie. Stołeczne Biuro Ochrony Środowiska i Zarząd Oczyszczania Miasta pod hasłem "Liść Polecony" zachęcają do wspólnego grabienia i usuwania liści.

Polscy aktorzy o Bitwie pod Wiedniem

bitwa_pod_wiedniem_skolimowski_gal2
Na początku października zakończyły się zdjęcia do filmu Bitwa pod Wiedniem. W obsadzie międzynarodowej superprodukcji znalazło się wielu Polaków. Jerzy Skolimowski, Daniel Olbrychski, Piotr Adamczyk i Alicja Bachleda-Curuś opowiadają o pracy na planie. 

Wojtek Smarzowski o Róży

roza_gal1
- Przede wszystkim Róża jest filmem o miłości. Miłości na gruzach. Miłości w czasach nieludzkich - mówi o swoim najnowszym filmie Wojciech Smarzowski. Premiera laureata Grand Prix oraz Nagrody Publiczności 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego planowana jest na 27. stycznia 2012 r. 

Tajemnice hrabstwa Norfolk - rozmowa z Elly Griffiths

elly_griffiths_fot_jerry_bauer
- Mój mąż jest archeologiem i pewnego dnia, kiedy spacerował po moczarach nieopodal Titchwell (w hrabstwie Norfolk), uświadomił sobie, że prehistoryczny człowiek musiał uważać te tereny za święte. Ponieważ bagna nie są ani stałym lądem ani morzem, ale czymś pomiędzy i mogą tworzyć coś w rodzaju mostu do krainy zaświatów. Ani ląd ani morze, ani życie ani śmierć. Ta idea jest głównym wątkiem tej książki - opowiada o genezie cyklu kryminalnego ze specjalistką archeologii sądowej Ruth Galloway w roli głównej brytyjska pisarka Elly Griffiths.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość